Εγγραφές στο Αναβαθμισμένο Πρόγραμμα Ολοημέρου 2023-24

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Έντυπα | , στις 08-05-2023

Αγαπητοί γονείς, οι εγγραφές στο Αναβαθμισμένο Πρόγραμμα Ολοημέρου άρχισαν.

Το σχολείο μας είναι σ’ αυτά που μπορούν, αν υπάρχουν εγγραφές, να λειτουργήσουν με το Αναβαθμισμένο Πρόγραμμα Ολοημέρου.

Λεπτομέρειες και έντυπο αίτησης-δήλωσης υπάρχουν παρακάτω.

Η αίτηση-δήλωση θα πρέπει να προσκομισθεί στο σχολείο έως την Πέμπτη 18 Μαΐου 2023.

Στα δημοτικά σχολεία που αναφέρονται στην Υπουργική Απόφαση (ΦΕΚ Β΄4215/2022) εφαρμόζεται το νέο, αναβαθμισμένο πρόγραμμα Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου.

Για τη λειτουργία απαιτείται η εγγραφή τουλάχιστον:

α) του ενός τρίτου (1/3) των μαθητών στα μονοθέσια σχολεία,

β) οκτώ (8) μαθητών στα διθέσια έως και πενταθέσια σχολεία και

γ) δέκα (10) μαθητών στα εξαθέσια και άνω σχολεία.

Η αποχώρηση των μαθητών/τριών του Δημοτικού Σχολείου που παρακολουθούν το αναβαθμισμένο πρόγραμμα Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου λαμβάνει χώρα ή στις 15:50, με το πέρας της δεύτερης διδακτικής ώρας της 2ης ζώνης ή στις 17:30, με τη λήξη του προγράμματος.

Η λειτουργία του νέου αναβαθμισμένου προγράμματος Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου πραγματοποιείται σύμφωνα με τους όρους και προϋποθέσεις του άρθρου 371 του ν. 4957/2022 (14 Α’), το οποίο παραθέτουμε.

ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΑΝΑΒΑΘΜ ΠΡΟΓΡ ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ 2023-24

Αναβαθμισμένο-πρόγραμμα-ολοήμερου-Δημοτικού-Σχολείου-και-Νηπιαγωγείου