Μαθήματα Α΄ Βοηθειών για τους/τις μαθητές/μαθήτριες των Δ΄, Ε΄& ΣΤ΄ τάξεων 10/6/2022

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Εκπαιδευτικά προγράμματα, Επισκέψεις, Εργαστήρια Δεξιοτήτων, Προγράμματα | , στις 29-06-2022

2 IMG fe08745933c55ef173cb2e8a2f2f64c9 V 2Στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας που εκπονήσαμε στην ΣΤ΄τάξη με τίτλο “Σώμα μου φτιαγμένο από… Τι αλήθεια;” αλλά και ως επέκταση του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων του ΕΥ ΖΗΝ στην υποθεματική “Γνωρίζω το σώμα μου”, προσκαλέσαμε τους εθελοντές “Σαμαρείτες” του Ερυθρού Σταύρου Ορεστιάδας, προκειμένου να ενημερωθούμε οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄τάξης για τη διαδικασία παροχής πρώτων βοηθειών και να εξασκηθούμε τόσο στην καρδιοαναπνευστική αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ) όσο και στην αντιμετώπιση της συνθήκης πνιγμού από αντικείμενα που φράζουν την αναπνευστική οδό.

Μαζί μας στη βιωματική αυτή δράση συμμετείχαν οι μαθητές/τριες της Δ΄τάξης, δείχνοντας ιδιαίτερο ενδιαφέρον και ζήλο για μάθηση.

Στη συνέχεια η παρουσίαση επαναλήφθηκε για τους/τις συμμαθητές/συμμαθήτριές μας της Ε΄τάξης.

Ευχαριστούμε πολύ τους “Σαμαρείτες” για την προσφορά τους τόσο στα σημεία άμεσης ανάγκης όσο και για την αέναη διάθεσή τους να προσφέρουν τις γνώσεις και την εμπειρία τους ως εργαλεία ενημέρωσης και εκπαίδευσης.