Δίδυμες αφηγήσεις (3) – Δράση φιλαναγνωσίας

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Βιβλιοθήκη, Δράσεις, Εξ αποστάσεως, Πολιτιστικές | , στις 01-06-2022

IMG 20220512 085258 1

smart

Η τρίτη διαδικτυακή συνάντηση, στο πλαίσιο της δράσης φιλαναγνωσίας «Δίδυμες αφηγήσεις» που γίνεται με πρωτοβουλία της Συντονίστριας Εκπαιδευτικού Έργου κας Μανάφη Ιωάννας, πραγματοποιήθηκε μεταξύ των μαθητών/τριών της Δ΄ τάξης του σχολείου μας με τους μαθητές/τριες της Δ΄ τάξης του 4ου Δημοτικού Σχολείου Διδυμοτείχου.

Στόχος μας ήταν η διάδραση μέσα από την αφήγηση αποσπάσματος ενός λογοτεχνικού βιβλίου, το οποίο είχαμε επεξεργαστεί σε προγενέστερο χρόνο. Πέραν της δυνατότητας που είχαμε να επικοινωνήσουμε με συνομηλίκους μας από ένα άλλο σχολείο, μοιραστήκαμε την αγάπη μας για το λογοτεχνικό βιβλίο και φυσικά τα οφέλη του.

Σε πρώτη φάση  η αντίστοιχη τάξη του Δ. Σ. Διδυμοτείχου αναφέρθηκε στην παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου, τη σημασία του, και πώς τελικά ένα τέτοιο βιβλίο “φτάνει” στα χέρια μας. Στη  συνέχεια  μας διάβασαν ένα ψηφιακό βιβλίο με τίτλο: “Η μοναδική μου οικογένεια” και ένα άλλο που αφορούσε στο κύκλο του μεταξιού.

IMG 20220512 104237 1Εμείς με τη σειρά μας, επειδή είχαμε εργαστεί στο βιβλίο της κας Κουτσοδημητροπούλου, την οποία είχαμε προσφάτως τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας, με τίτλο: “Το ημερολόγιο ενός εξερευνητή 1, στη μακρινή Ωκεανία”, παρουσιάσαμε το δικό μας βιβλίο που δημιουργήσαμε με βάση το πρωτότυπο. Διαβάσαμε την περίληψή του και τη συνοδέψαμε με εξώφυλλο και ζωγραφιές μας. Τους πληροφορήσαμε αναλυτικά μέσω παρουσίασης, σχετικά με τους αυτόχθονες λαούς εν γένει, αλλά και συγκεκριμένα για τους Αβορίγινες και τους Μαορί, οι οποίοι μας συντρόφεψαν στο βιβλίο.

Ήταν πραγματικά μια εποικοδομητική εμπειρία και ευελπιστούμε να συνεχιστούν τέτοιες εκπαιδευτικές-παιδαγωγικές δράσεις.

IMG 20220512 104244 1IMG 20220512 084639 1IMG 20220512 084341 1