Εκδηλώσεις επετείου εξέγερσης στο Πολυτεχνείο 17/11/2021

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Γιορτές, Εκδηλώσεις | , στις 25-11-2021

1Την Τετάρτη 17 Νοεμβρίου 2021 πραγματοποιήθηκαν εκδηλώσεις για την επέτειο της εξέγερσης στο Πολυτεχνείο το 1973 εντός των αιθουσών για κάθε τάξη ξεχωριστά, λόγω των μέτρων κατά της πανδημίας.

Στην Α τάξη: Ανάγνωση του χρονικού των γεγονότων και προβολή παιδικού βίντεο με την εξιστόρηση τους. Προβολή φωτογραφιών της εποχής και ακρόαση αποσπασμάτων από τον ραδιοφωνικό σταθμό των φοιτητών του Πολυτεχνείου. Ακρόαση τραγουδιών σχετικά με το Πολυτεχνείο. Προβολη βίντεο «12.410 και 1 τριαντάφυλλα». Κατασκευή κάρτας με το το κτίριο του Πολυτεχνείου και γαρύφαλλα.

Στην Β τάξη: Ενημέρωση των μαθητών για τα γεγονότα και την σημασία της συγκεκριμένης ημέρας. Χρησιμοποιήθηκαν εικόνες, βίντεο και τραγούδια που σχετίζονται με την ημέρα αυτή. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με μια δραστηριότητα κατασκευής που σχετίζεται με την σημασία της γιορτής του Πολυτεχνείου, η οποία στόχευε στην περαιτέρω  ενσυναίσθηση των μαθητών για τον αγώνα που έδωσαν οι φοιτητές εκείνης της περιόδου ώστε να επανεγκατασταθεί η δημοκρατία στη χώρα μας.

Στην Γ τάξη: Συζητήσαμε για τις μορφές του πολιτεύματος (τη δημοκρατία και τη δικτατορία). Είπαμε τι προσδιορίζει ο όρος Πολυτεχνείο (το ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα) και μιλήσαμε και για την εξέγερση των φοιτητών. Είδαμε το χρονικό και φωτογραφίες στον προτζέκτορα. Παρακολουθησαμε το βίντεο» 12.410 και 1 τριαντάφυλλα», και το βίντεο «Ημέρα μνήμης Πολυτεχνείου» (εκπαιδευτήρια Γεωργίου Ζώη). Ακούσαμε τα  τραγούδια: ο δρόμος, ένα το χελιδόνι, της δικαιοσύνης ήλιε νοητέ, το σφαγείο, το γελαστό παιδί. Στολίσαμε με τις ζωγραφιές μας τη «γωνιά του Πολυτεχνείου» στην τάξη.

Στην Δ τάξη: Είδαμε το χρονικό του Πολυτεχνείου, παρακολουθήσαμε βίντεο με τίτλο «Πολυτεχνείο 17 Νοέμβρη 1973», ακούσαμε τραγούδια, παρακολουθήσαμε βίντεο με τίτλο «Ντενεκεδούπολη» και συσχέτιση με το Πολυτεχνείο και δημιουργήσαμε σχετικές κατασκευές.

Στην Ε τάξη: Είδαμε το χρονικό, συζητήσαμε για τα γεγονότα και τη σημασία τους.

Στην ΣΤ τάξη: Εμείς παρακολουθήσαμε από ένα χρονικό που βρήκαμε στο διαδίκτυο διάφορες πληροφορίες για την μέρα εκείνη και ακούσαμε και κάποια από τα τραγούδια που γράφτηκαν την περίοδο εκείνη. Και μετά κάναμε μια κατασκευή.

1 α2 α43

Ο σημαιοφόρος και μία συμμαθήτριά μας εκπροσώπησαν το σχολείο στη κατάθεση στεφάνων στο ηρώο της πόλης.