Μαθήματα από την τηλεόραση. Πρόγραμμα από 23/11 έως 27/11.

0

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Διάφορα, Εξ αποστάσεως | , στις 22-11-2020

Πρόγραμμα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ από τη Δευτέρα 23 Νοεμβρίου έως την Παρασκευή 27 Νοεμβρίου 2020 (τάξεις Α΄,Β΄,Γ΄,Δ΄,Ε΄& ΣΤ΄). Τα μαθήματα είναι διαθέσιμα στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX.

Έναρξη ώρα 09.00΄στην ΕΡΤ2.

Δευτέρα 23 Νοεμβρίου 2020

09:00 Γλώσσα Α’: «ΝΥΧΤΩΝΕΙ» (Ν, ν) – 20’35 (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή)
09:21 Γλώσσα Β’: Επανάληψη ενοτήτων 1-5 (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) – 22’16
09:44 Μαθηματικά Γ’: Μονοψήφιο και διαίρεση – 15’28 (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή)
10:00 Ιστορία Δ’: Τα πολιτεύματα στην αρχαία Ελλάδα (Κεφ. 6) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς) – 19’34
10:20 Μαθηματικά Δ’: Τέλεια και ατελής διαίρεση (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου) – 32’09
10:52 Γλώσσα Ε’ – ΣΤ’: Ο χρόνος και οι τρόποι έκφρασής του (Εκπαιδευτικός: Νέλλη Παπανικολάου) – 19’20
11:12 Φυσική Ε’ – ΣΤ’: Ιδιότητες υλικών σωμάτων (Εκπαιδευτικός: Στάθης Διακουμάκος)- 28’15
11:41 Φυσική Αγωγή Ε’ – ΣΤ’: Αερόβια ικανότητα στο σπίτι (Εκπαιδευτικός: Χρυσούλα Νάκη) – 20’07

Τρίτη 24 Νοεμβρίου 2020

09:00 Θεατρική Αγωγή Α’ – Β’: Θεατρικές δραστηριότητες (Εκπαιδευτικοί: Σπυριδούλα Μπιρμπίλη – Ηλέκτρα Μήτσουρα) – 23’31
09:24 Ευέλικτη Ζώνη Α’ – Γ’: «Παίζουμε Κινηματογράφο» (Εκπαιδευτικός: Γιάννα Δεληγιάννη) 19’01
09:43 Μαθηματικά Β’: Συμπλήρωμα ως το 100 (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) – 14’47
09:58 Φυσική Αγωγή Γ’ – Δ’: Παιχνίδια συνεργασίας (Εκπαιδευτικοί: Νάντια Καψουροπούλου – Χρύσα Νάκη) – 23’14
10:22 Μουσική Γ’ – Δ’: Κατασκευή μουσικού οργάνου – Ρυθμός (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης) – 21’59
10:44 Ιστορία Δ’: Σπάρτη: Η κοινωνία και το πολίτευμα (Κεφ. 10) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς) – 20’14
11:05 Γλώσσα Ε’ – ΣΤ’: Κατανόηση και επεξεργασία κειμένου (Εκπαιδευτικός: Ρενάτα Ζαφείρη) – 18’39
11:24 Μαθηματικά Ε’ – ΣΤ’: Εισαγωγή στα κλάσματα – Μέρος 2ο (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος) – 20’15

Τετάρτη 25 Νοεμβρίου 2020

Μαθηματικά Α’: Πρόσθεση και ανάλυση αριθμών μέχρι το 5 (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά)
Μαθηματικά Α’: Σύγκριση αριθμών – Τα σύμβολα =, >, < (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά)
Μαθηματικά Β’: Κέρματα του Ευρώ – Υπολογίζονται τα ρέστα (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) – 22’07
Γλώσσα Γ’: Οικογένειες λέξεων (Εκπαιδευτικός: Μίνα Τόδωρη) – 25’32
Ιστορία Δ’: Το παλιό πολίτευμα της Αθήνας (Κεφ. 12) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς)
Ιστορία Ε’: Η εκπαίδευση στο Βυζάντιο (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά)
Μαθηματικά Ε’-ΣΤ’: Αριθμητικές παραστάσεις (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος)
Μαθηματικά Ε’-ΣΤ’: Περίμετρος γεωμετρικών σχημάτων (Εκπαιδευτικός Γιώργος Ανδρίκος)

Πέμπτη 26 Νοεμβρίου 2020

09:00 Θεατρική αγωγή Α’-Β’: Οι πειρατές στο νησί της επικοινωνίας (Εκπαιδευτικοί: Σπυριδούλα Μπιρμπίλη – Ηλέκτρα Μήτσουρα)- 23’45
09:24 Μουσική Α’-Δ’: Γνωριμία με τις νότες (Εκπαιδευτικός: Πόλυ Νικολοπούλου) – 24’21
09:49 ΤΠΕ Α’-Δ’: Ζωγραφίζουμε με τον Η/Υ (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνος Ορκόπουλος) – 27’06
10:18 Μαθηματικά Δ’: Πολλαπλασιασμός, διαίρεση με μονοψήφιο διαιρέτη & οι επαληθεύσεις τους (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα)
– Γλώσσα Δ’: Ενότητα 5: Ασφαλώς…κυκλοφορώ. Συντακτικό (Πρόταση – κύριοι όροι, απλές-σύνθετες – ελλειπτικές προτάσεις – πρώτο μέρος) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα)
– Γλώσσα Ε’: Ιστορίες με φίλους (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή)
– Γλώσσα Ε’-ΣΤ’: Η χρήση των επιθέτων στην καθημερινότητά μας: Τα επίθετα σε -ής-ής-ές (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή)
– Μαθηματικά ΣΤ’: Διαιρέτες φυσικού αριθμού & μέγιστος κοινός διαιρέτης (Εκπαιδευτικός: Μαρία Δημακοπούλου)

Παρασκευή 27 Νοεμβρίου 2020

09:00 Φυσική αγωγή Α’-Β’: Οι λέξεις χορεύουν στο σαλόνι (Εκπαιδευτικός: Ερατώ Παλαιολόγου) – 22’13
09:23 Θεατρική αγωγή Α’-Γ’: Κατασκευή κουκλοθέατρου – 1ο μέρος (Εκπαιδευτικός: Ηλέκτρα Μήτσουρα) – 25΄40
09:49 Μουσική Α’-Δ’: Θεωρία μουσικής (Γραφή: Κλειδιά-νότες) (Εκπαιδευτικός: Πόλυ Νικολοπούλου) – 24’14
10:19 Ιστορία Δ’: Οι νόμοι του Σόλωνα, ο Πεισίστρατος γίνεται τύραννος (Κεφ.13) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς)
– Mελέτη Περιβάλλοντος Δ’: Η παράδοσή μας (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά)
– Γλώσσα Ε’: Ενότητα 4: Μάθημα 3: Τα χαρακτηριστικά των ζώων (Εκπαιδευτικός: Μαριάννα Μυρσιάδη)
– Γλώσσα Ε’: Ενότητα 4: Μάθημα 5: Τα ζώα της εξοχής (Εκπαιδευτικός: Μαριάννα Μυρσιάδη
– Γλώσσα ΣΤ’: Ενότητα 4: Η διατροφή (Εκπαιδευτικός: Νέλλη Παπανικολάου)

Αφήστε μια απάντηση

Top
 
Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων