Μαθήματα από την τηλεόραση. Πρόγραμμα από 11/5 έως 15/5.

0

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Εκπαιδευτικοί, Εξ αποστάσεως | , στις 09-05-2020

Πρόγραμμα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ από Δευτέρα 11 Μαΐου έως Παρασκευή 15 Μαΐου 2020 (τάξεις Α΄,Β΄,Γ΄,Δ΄,Ε΄& ΣΤ΄).

Έναρξη ώρα 10.00΄στην ΕΡΤ2.

Δευτέρα 11 Μαΐου 2020 (Επεισόδιο 27)

– ΕΥΕΛΙΚΤΗ ΖΩΝΗ Α’ – Γ’: Παίζουμε Κινηματογράφο (Εκπαιδευτικός: Γιάννα Δεληγιάννη)
– ΜΟΥΣΙΚΗ Α’ – Δ’: Θεωρία Μουσικής (Γραφή: ΚΛΕΙΔΙΑ-ΝΟΤΕΣ) (Εκπαιδευτικός: Πόλυ Νικολοπούλου)
– ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Γ’ – Δ΄: Κινώ το σώμα με ρυθμό και φαντασία (Εκπαιδευτικός: Κατερίνα Νικολαΐδου)
– ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Γ’ – Δ’ : Θέατρο σκιών – Καραγκιόζης (Εκπαιδευτικός: Μάρω Λιάτσου)

Τρίτη 12 Μαΐου 2020 (Επεισόδιο 28)

– ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ Α’ – ΣΤ΄: Κατασκευή τρισδιάστατης κάρτας (Εκπαιδευτικός: Σεμέλη Προκοπίου)
– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Γ’ – ΣΤ’: Κάθετη Διαίρεση (Ευκλείδεια Διαίρεση) (Εκπαιδευτικός: Γιάννης Καραγιαννάκης)
– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Δ’- ΣΤ΄: Εισαγωγή στην αναγωγή στη μονάδα (Εκπαιδευτικός: Ιωάννα Χριστολουκά)
– ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ ΣΤ΄: Ατμόσφαιρα – φαινόμενο θερμοκηπίου (Εκπαιδευτικός: Γιώτα Ασημακοπούλου)

Τετάρτη 13 Μαΐου 2020 (Επεισόδιο 29)

– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Δ’- ΣΤ’: Κάθετη Διαίρεση – Με ακέραιους και δεκαδικούς (Εκπαιδευτικός: Γιάννης Καραγιαννάκης)
– ΓΑΛΛΙΚΑ Ε’ – ΣΤ’: Τα γεύματα της ημέρας (Εκπαιδευτικός: Χριστίνα Βενάρδου)
– ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Ε’ – ΣΤ’: Μυϊκή ενδυνάμωση – «Ξεπέρασε τον εαυτό σου» (Εκπαιδευτικός: Χρυσούλα Νάκη)
– ΑΓΓΛΙΚΑ ΣΤ΄: The Wheelchair 1 (Εκπαιδευτικός: Αγάπη Δενδάκη)

Πέμπτη 14 Μαΐου 2020 (Επεισόδιο 30)

– ΔΙΑΘΕΜΑΤΙΚΟ – Νηπιαγωγείο – Β’ Δημοτικού: Μαθαίνω για τον κορωνοϊό (Εκπαιδευτικός: Σπυριδούλα Καρίπη Ίσαρη)
– ΓΛΩΣΣΑ Γ’- Δ’: Πάθη Φωνηέντων (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)
– ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Γ’ – Δ’: Δημιουργώντας από την ιστορία του τόπου μας (Εκπαιδευτικός: Ισμήνη Σακελλαροπούλου)
– ΜΟΥΣΙΚΗ Γ’ – ΣΤ’: Φωνή ήχος – ενεργοποίηση φωνής (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης)

Παρασκευή 15 Μαΐου 2020 (Επεισόδιο 31)

– ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΕΝΓ Νηπιαγωγείο – Β’ Δημοτικού: Διερεύνηση των περιοχών του νοηματικού χώρου (Εκπαιδευτικός: Σπυριδούλα Καρίπη – Ίσαρη
– ΜΟΥΣΙΚΗ Β’ – Δ’: Ρυθμός: Όγδοα – Δέκατα έκτα (Εκπαιδευτικός: Πόλυ Νικολοπούλου)
– ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ Ε’ – ΣΤ’: Γνωρίζω την Πελοπόννησο (Εκπαιδευτικός: Στάθης Διακουμάκος)
– ΑΓΓΛΙΚΑ ΣΤ’: The Wheelchair 2 (Εκπαιδευτικός: Αγάπη Δενδάκη)

Τα μαθήματα είναι διαθέσιμα στην υβριδική πλατφόρμα ERTHybrid, στην ιστοσελίδα Μαθαίνουμε το σπίτι, καθώς και στο official κανάλι της ΕΡΤ στο YouTube.

Αφήστε μια απάντηση

Top
 
Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων