Συγχαρητήρια στους εκπαιδευτικούς και τους γονείς

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Διάφορα, Εξ αποστάσεως | , στις 27-03-2020

Συγχαίρω τους εκπαιδευτικούς του 4ου Δημοτικού Σχολείου Ορεστιάδας που, στο σύνολό τους από την αρχή του εγχειρήματος της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, επέδειξαν και επιδεικνύουν πολύ μεγάλο ζήλο για να προσφέρουν στους μαθητές ό,τι καλύτερο γίνεται, διαθέτοντας πολλές ώρες καθημερινά εις βάρος των οικογενειών τους, αντιμετωπίζοντας στο πολλαπλάσιο τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι γονείς και οι μαθητές επιχειρώντας να συνδεθούν στο σχολικό δίκτυο ή στις ψηφιακές πλατφόρμες.

Συγχαίρω τους γονείς που, σχεδόν στο σύνολό τους και ανάλογα με τις τεχνικές δυνατότητες του κάθε σπιτιού, ανταποκρίθηκαν γρήγορα στη δημιουργία των συνθηκών για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση, αντιμετωπίζοντας όλα, τα γνωστά σε όλους τελικά, προβλήματα σύνδεσης. Ζητώ συγγνώμη απ’ όλους για την ταλαιπωρία που έχουν υποστεί ή υφίστανται, αγωνιώντας να δώσουν στα παιδιά τους μία χαραμάδα επαφής με το σχολείο, προσπαθώντας να συνδεθούν μ’ ένα δίκτυο που δεν ήταν έτοιμο να μας εξυπηρετήσει όλους! Ελπίζω αυτή την οφειλόμενη συγγνώμη να την απευθύνουν και οι πραγματικά υπεύθυνοι που δήλωναν και δηλώνουν «έτοιμοι για εξ αποστάσεως ασύγχρονη ή και σύγχρονη εκπαίδευση».

Χρειάζεται στις συνθήκες «εγκλεισμού» που ζούμε να διατηρήσουμε την ψυχική μας ισορροπία και την καλή μας διάθεση, στοιχεία απαραίτητα για να μπορούμε να συμπαρασταθούμε στους μαθητές ή στα παιδιά μας. Ας δουλέψουμε, επομένως με τον ζήλο που ξεκινήσαμε, αλλά με τη γνώση πια ότι, αν δεν αναβαθμιστούν επαρκώς οι υποδομές του υπουργείου, ο ρυθμός υλοποίησης θα είναι και σχετικά αργός αλλά και με διαφορετικό βηματισμό για κάθε τάξη ή αντικείμενο ή ότι άλλο υλοποιείται.

Εύχομαι σε όλους, εκπαιδευτικούς, γονείς και μαθητές καλή δύναμη να ανταποκριθούμε στις απαιτήσεις των ωρών με ψυχραιμία, σύμπνοια, ενσυναίσθηση, κατανόηση και κέφι!

Ο Διευθυντής του Σχολείου