ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Το 4ο Δημοτικό Σχολείο Κομοτηνής επιλέχθηκε να ενταχθεί στο πρόγραμμα του Αναβαθμισμένου/Διευρυμένου Ολοήμερου (το οποίο θα λειτουργεί ως τις 17.30). Καλούνται οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών του Σχολείου μας να επικοινωνήσουν με τη διεύθυνση του σχολείου  και να καταθέσουν την αίτηση/υπεύθυνη δήλωση εγγραφής, ώστε να εγγράψουν εφόσον το επιθυμούν, τα παιδιά τους έγκαιρα, ώστε να σχηματιστούν τα τμήματα το συντομότερο δυνατό και να ξεκινήσουν τη λειτουργία τους με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς.

Υπενθυμίζεται, ότι στην 3η ζώνη του διευρυμένου ωραρίου λειτουργίας (15.55-17.30), θα εντάσσονται καθημερινά, δραστηριότητες όπως ο αθλητισμός, οι παραδοσιακοί ή/και μοντέρνοι χοροί, οι εικαστικές τέχνες, η εκπαιδευτική ρομποτική, τα πνευματικά παιχνίδια, τα πειράματα, τα μαθηματικά παιχνίδια, η ρητορική τέχνη, το ασφαλές και δημιουργικό διαδίκτυο, η παιδική επιχειρηματικότητα, η δημιουργία εφημερίδας και ένα ακόμη πλήθος δραστηριοτήτων.

Με το νέο, διευρυμένο χρονικά και αναβαθμισμένο ποιοτικά, ολοήμερο, ενισχύονται οι δωρεάν παροχές εκπαίδευσης, εξασφαλίζεται περισσότερος ελεύθερος, δημιουργικός χρόνος για τα παιδιά στο σπίτι εφόσον η μελέτη θα ολοκληρώνεται στο σχολείο και επιτυγχάνεται προσέγγιση του σχολικού με το εργασιακό ωράριο των γονέων.

Η καταληκτική ημερομηνία εγγραφής στο Αναβαθμισμένο/Διευρυμένο Πρόγραμμα Ολοήμερου είναι η ημέρα του Αγιασμού, δηλαδή η 12η Σεπτεμβρίου 2022 και οι μαθητές/τριες γίνονται δεκτοί/δεκτές χωρίς κανένα κριτήριο εγγραφής.