4ο Δημοτικό Σχολείο Καματερού

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ & ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

Αποκριάτικες εκδηλώσεις

Συγγραφέας: 4ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ στις 14 Μαρτίου, 2018

Την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου 2018 έλαβαν χώρα στο σχολείο μας εκδηλώσεις σχετικές με την Αποκριά.
Παρουσιάστηκαν δραματοποιήσεις, παντομίμες και παραδοσιακοί χοροί. Σε αυτές συμμετείχαν όλοι οι μαθητές από όλες τις τάξεις. Η εκδήλωση αυτή είχε τεράστια επιτυχία γιατί καθόλη τη διάρκειά της κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των παιδιών ενώ στο τέλος τους άφησε ευχάριστες αναμνήσεις όχι μόνο από θεάματα και εικόνες, (καθότι όλα τα παιδιά ήταν μασκαρεμένα με στολές), όχι μόνο παραπέρα με πλούσια εδέσματα, προσφορά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας αλλά και σπουδαία αλληλεπίδραση τους μέσα στα πλαίσια αναβιωσης εθίμων της Αποκριάς τα οποία τους γέννησαν ευχάριστη διάθεση, την οποία ευχόμαστε να κρατήσουν για όλο το τριήμερο της Αποκριάς και της Καθαρής Δευτέρας!
Ευχαριστούμε θερμά τον εκπαιδευτικό του σχολείου μας κ Πασσά που είχε το γενικό πρόσταγμα και την επιμέλεια αυτών των εκδηλώσεων.
Ευχόμαστε σε όλους σας χαρούμενο τριήμερο Αποκριάς και Καθαρής Δευτέρας και καλή Σαρακοστή!