4ο Δημοτικό Σχολείο Καματερού

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ & ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

Ασφαλές Διαδίκτυο

Ενημέρωση για την ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο

ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

ΕΝΑΣ ΙΣΤΟΤΟΠΟΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΓΟΝΕΙΣ………………………………………………………….

Ενημερωθείτε για την ασφάλειά σας από τους παρακάτω χρήσιμους συνδέσμους:

1. Ασφαλές Διαδίκτυο: Συμβουλές για τους γονείς

2. Ασφαλές Διαδίκτυο: Συμβουλές για τους νέους

3. Ασφαλής πλοήγηση στο Διαδίκτυο

Η Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος πραγματοποιεί διαδραστικές τηλεδιασκέψεις σε σχολικές μονάδες με θέμα την ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο.

Το πρόγραμμα υλοποιείται από το Υπουργείο Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη και την Ελληνική Αστυνομία σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Κατά τη διάρκεια των τηλεδιασκέψεων πραγματοποιούνται παρουσιάσεις από τον Προϊστάμενο της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος και εξειδικευμένους Αξιωματικούς, με τη χρήση οπτικοακουστικού εξοπλισμού.

Τα θέματα που αναπτύσσονται είναι:

• Η αποστολή της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

• Ο σκοπός διοργάνωσης των τηλεδιασκέψεων.

• Τα αδικήματα και ο τρόπος που αυτά διαπράττονται μέσω διαδικτύου, καθώς και πρακτικές πρόληψης.

• Τα φαινόμενα διαδικτυακής βίας, οι κίνδυνοι που ελλοχεύουν από τις ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης και γενικά η πρόληψη και η αντιμετώπιση των κινδύνων που σχετίζονται με τις νέες τεχνολογίες.

• Στατιστικά στοιχεία, που αφορούν τη διείσδυση των Ελλήνων στο διαδίκτυο και τις υποθέσεις που καλείται να αντιμετωπίσει η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

Κατά τη διάρκεια της παρουσίασης, αρμόδιος καθηγητής από κάθε σχολείο συλλέγει ερωτήσεις από τους μαθητές, τις οποίες αποστέλλει μέσω του συστήματος και της λειτουργίας άμεσης γραπτής επικοινωνίας “chat”. Οι ερωτήσεις απαντώνται, κατά τη διάρκεια της τηλεδιάσκεψης, από τους εξειδικευμένους υπαλλήλους της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, που πραγματοποιούν την παρουσίαση.

Η προγραμματισμένη τηλεδιάσκεψη για το σχολείο μας έγινει την Τρίτη 13/01/15.