Πρωτάθλημα ανακύκλωσης

Το σχολείο μας συμμετέχει στο πρωτάθλημα ανακύκλωσης για τα δημοτικά σχολεία του Δήμου Ιωαννιτών, με στόχο την ευαισθητοποίηση και επιβράβευση μαθητών, γονέων και εκπαιδευτικών σε θέματα ανακύκλωσης.

Μέσα από τη συγκεκριμένη δράση, η οποία πραγματοποιείται στο πλαίσιο του δημοτικού προγράμματος followgreen, σε συνεργασία με Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ιωαννίνων, την ΕΕΑΑ, την ΑΦΗΣ Α.Ε. και το πρόγραμμα ανακύκλωσης αλουμινίου “Κάθε κουτί Μετράει”, ευελπιστούμε πως η ανακύκλωση θα γίνει κομμάτι της καθημερινής ζωής και όχι μόνο των μαθητών, αλλά και των γονέων και των εκπαιδευτικών.

Μαθητές και εκπαιδευτικοί καλούνται να ανακυκλώσουν χαρτί, μπαταρίες και αλουμίνιο στους ειδικούς κάδους, που έχουν τοποθετηθεί εντός των σχολείων. Η δράση αυτή θα επιβραβεύεται με πόντους, ενώ στο τέλος της σχολικής χρονιάς θα βραβευθούν όλα τα σχολεία σε εκδήλωση που θα διοργανώσει ο Δήμος.

Κατηγορίες: Δραστηριότητες. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.