Εκπαιδευτική επίσκεψη της Γ΄2 στην έκθεση του Μελισσοκομικού Συλλόγου Ιωαννίνων

Το χώρο της έκθεσης στην κεντρική πλατεία Ιωαννίνων όπου ο Μελισσοκομικός Σύλλογος Ιωαννίνων «ο Αρισταίος» διοργάνωσε την 4η Γιορτή Μελιού με την στήριξη της Περιφέρειας Ηπείρου και του Δήμου Ιωαννιτών από 8-11 Νοεμβρίου 2018 επισκέφτηκε η Γ΄2 τάξη με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών Νίκου Σουτόπουλου και Αλεξάνδρας Ράπτη. Οι μικροί μαθητές του 4ου Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν και να ενημερωθούν για τη μέλισσα και τα προϊόντα της, καθώς και τη διαδικασία παραγωγής μελιού και τη ζωή της από τον κ. Ανδρέα Παναγιώτου, ενώ συνάντησαν και τον Πρόεδρο του Συλλόγου κ. Αναστάσιο Ποντίκη.

Στο τέλος της εκπαιδευτικής επίσκεψης όλοι περιηγήθηκαν στα περίπτερα πώλησης προϊόντων μελιού, συμμετείχαν σε βιωματικές δραστηριότητες ζωγραφικής και έγραψαν τις αναμνήσεις τους στο βιβλίο εντυπώσεων, όπου ευχαρίστησαν τους διοργανωτές για την όμορφη έκθεση. Αυτοί με τη σειρά τους πρόσφεραν στους μαθητές μικρά βαζάκια με γνήσιο μέλι.