Μια παράσταση στο σχολείο μας

ΕΙΚΟΝΑ

Στο πλαίσιο του μαθήματος της ιστορίας, την Τρίτη 27 Μαρτίου 2024 οι μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ τάξης παρακολούθησαν την θεατρική παράσταση σε μορφή μονολόγου “3 του Σεπτέμβρη 1843 – Μακρυγιάννης” του Θανάση Σκρουμπέλου και σκηνοθεσία Ν. Γκεσούλης. Ερμηνεύει ο Θανάσης Προκοπίου. Ο ήρωας είναι ο Γιάννης Φέστας, ψυχοπαίδι του Μακρυγιάννη. Μας διηγήθηκε την πορεία προς το παλάτι την ώρα που ο λαός υποχρεώνει τον Όθωνα να υπογράψει το Σύνταγμα. Ανακαλεί γεγονότα που έζησε δίπλα στον Μακρυγιάννη και τα συναισθήματα του και τον πόνο του.

Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν σχετικά με τον ρόλο του ήρωα και φάνηκε αρκετά το ενδιαφέρον τους. Μετά το τέλος της παράστασης  οι μαθητές μαζί με τον κύριο Θ. Προκοπίου συζήτησαν για το έργο και τον ρόλο του ήρωα του έργου. Μοιράστηκαν τις σκέψεις του για το έργο και την εποχή, καθώς και τις απορίες που είχαν πριν και μετά την παράσταση.

Παρακάτω μπορείτε να παρακολουθήσει το τρέιλερ της παράστασης αυτής.