Επίσκεψη της κας Δήμητρας Κοροκίδα στο σχολείο μας

Σήμερα, οι μαθητές της Δ, Ε και ΣΤ τάξης είχαν την ευκαιρία να πάρουν ένα σπουδαίο μάθημα ζωής.

Η κα Δήμητρα Κοροκίδα, παραολυμπιονίκης στον στίβο, άφησε το γεμάτο πρόγραμμά της, και ανάμεσα στις προπονήσεις και στη σχολή που διατηρεί, αφιέρωσε το πρωινό της για μιλήσει στους μαθητές μας για την αξία του αθλητισμού, της συμπερίληψης των ατόμων με αναπηρία και την αφοσίωση σε αυτό που αγαπάμε.

Τα παιδιά άκουσαν για τα παραολυμπιακά αθλήματα, τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα άτομα με αναπηρία στη χώρα μας και την αξία της συμπερίληψης.

Εντυπωσιαστήκαμε όλοι με τις υψηλές διακρίσεις της, την παρουσία της στον αθλητισμό 40 χρόνια αλλά και το έργο που επιτελεί εμπνέοντας νέους αθλητές και παιδιά να κυνηγούν τα όνειρά τους ξεπερνώντας κάθε εμπόδιο.

Τέλος, μας άφησε δώρο ένα σπουδαίο μήνυμα: Όλα μπορούμε να τα καταφέρουμε αρκεί να το θέλουμε πραγματικά.

Περισσότερες πληροφορίες για αυτήν τη σπουδαία αθλήτρια εδώ: https://re-power.gr/dimitra-korokida/

εικόνα Viber 2024 02 26 21 38 17 630