Επίσκεψη στο εθνικό αρχαιολογικό μουσείο από τους μαθητές της Ε΄ τάξης

Στις αρχές του μήνα οι μαθητές της Ε΄ τάξης έκαναν ένα ταξίδι στα μονοπάτια του πολιτισμού των αρχαίων χρόνων με την επίσκεψή τους στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο.

Οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν από τα εκθέματα που είδαν να ζωντανεύουν μπροστά τους θυμίζοντάς τους γνώσεις που έχουν προσκομίσει από το μάθημα της Ιστορίας. Τον θαυμασμό τους τον κέρδισαν τα αγάλματα, τα αγγεία και τα κοσμήματα κάθε χρονικής περιόδου και κυρίως πώς ο χρυσός είναι ένα από τα υλικά που αξιοποιήθηκαν για τη δημιουργίας τους. Πολύ περισσότερο σε περιόδους που δεν υπήρχαν τεχνολογικά μέσα είναι αξιοθαύμαστη

κάθε λεπτομέρεια πάνω στα εκθέματα. Ιδιαίτερα κέρδισε το ενδιαφέρον τους το χάλκινο άγαλμα του Ποσειδώνα, αλλά και οι πληροφορίες που έλαβαν από τις ζωγραφιές πάνω στα αγγεία για τα ταφικά έθιμα και τον σεβασμό στους νεκρούς. Ολοκληρώνοντας την καταγραφή των εντυπώσεών τους είπαν: << Ήταν εξαιρετική εμπειρία και σας την προτείνουμε ανεπιφύλακτα>>.