Ο ξεχωριστός μας καλεσμένος, ο Polo!

Τη Δευτέρα 23 Οκτωβρίου, είχαμε τη χαρά να υποδεχτούμε στο σχολείο μας έναν ιδιαίτερο καλεσμένο και την ξεχωριστή παρέα του.

Ο Polo, ο δίχρονος σκύλος-οδηγός τυφλών, μαζί με την κυρία Λιάνα από τη σχολή σκύλων οδηγών τυφλών «Λάρα» επισκέφτηκαν το σχολείο μας και μίλησαν για την καθημερινότητα που μοιράζονται μαζί και τα εμπόδια που ξεπερνάνε σε κάθε τους βήμα.

Μαζί τους ήταν και η κυρία Χαρά Μπουργάνη , υπεύθυνη επικοινωνίας της σχολής σκύλων οδηγών τυφλών «Λάρα», η οποία μας εξήγησε για την εκπαίδευση που περνάει ένα κουτάβι μέχρι να γίνει οδηγός,

καθώς και τις καθημερινές προκλήσεις που αντιμετωπίζουν οι άνθρωποι με προβλήματα όρασης.

Από την επίσκεψή τους δεν θα ξεχάσουμε ποτέ την υπέροχη μουσούδα του Polo, την υπομονή και την ηρεμία του, καθώς και το λαμπερό χαμόγελο της κυρίας Λιάνας.

Ευχαριστούμε πολύ τους ανθρώπους της σχολής «Λάρα» για την άμεση ανταπόκριση στο κάλεσμά μας και το σημαντικό μάθημα ζωής που μας έδωσαν.