e-Twinning 2018-19

Βραβείο – Ετικέτα Ποιότητας  eTwinning

Κατά το σχολικό έτος 2018-2019 υλοποιήθηκε στο σχολείο μας από την εκπαιδευτικό Παντιώρα Μαρία στα πλαίσια του μαθήματος των Αγγλικών, ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning με συνεργαζόμενα σχολεία από την Ελλάδα και άλλες χώρες. Στο πρόγραμμα αυτό συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ τάξης του σχολείου μας με το έργο “Little people paint their lives”.

Με πολλή χαρά, ενημερωθήκαμε τη 10η Οκτωβρίου, ότι απονεμήθηκε από την Ελληνική Υπηρεσία eTwinning Ετικέτα Ποιότητας για το έργο αυτό! Η ετικέτα αυτή αποτελεί το επιστέγασμα της δουλειάς, του ενθουσιασμού και της συνεργασίας που ανέπτυξαν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί όλων των σχολείων μεταξύ τους. Στο έργο αυτό είχε ήδη απονεμηθεί μέσα στο καλοκαίρι Ετικέτα Ποιότητας από τις Εθνικές Υπηρεσίες eTwinning της Ισπανίας και του Ηνωμένου Βασιλείου.

Οι μαθητές που συμμετέχουν σε ευρωπαϊκά προγράμματα eTwinning επωφελούνται από τη συνεργασία που έχουν με τα σχολεία των άλλων χωρών, βγαίνουν από τα στενά όρια της τάξης και το μάθημα αποκτά ευρωπαϊκή διάσταση.

Το έργο δημιουργήθηκε για να φέρει κοντά μικρούς μαθητές από διαφορετικά σχολεία της Ευρώπης και να ανταλλάξουν πληροφορίες για θέματα της καθημερινής τους ζωής, τα ενδιαφέροντά τους, τα σχολεία, τους τόπους και τα έθιμά τους.

Τα σχόλια που λάβαμε από την Ελληνική Εθνική Υπηρεσία ήταν τα εξής:

Συγχαρητήρια! Σας απονεμήθηκε η Ετικέτα Ποιότητας καθώς υλοποιήσατε ένα δημιουργικό έργο, το οποίο διαθέτει εκείνα τα στοιχεία για να μπορεί να θεωρηθεί ως επιτυχημένο:

·         ενεργή συμμετοχή των μαθητών

·         αλληλεπίδραση

·         δημιουργική χρήση εργαλείων ΤΠΕ

·         καλή οργάνωση του Twinspace

·         παιδαγωγική καινοτομία

·         συνεργατικές δραστηριότητες

·         αξιολόγηση και σχολιασμό των δραστηριοτήτων που υλοποιήθηκαν!

Καλή συνέχεια στο έργο σας και ευχόμαστε και άλλες επιτυχίες!

Το έργο έγινε με συμμετοχή των :

•  4ο Δημοτικό Σχολείο Γέρακα

•  3ο  Δημοτικό Σχολείο Τήνου,​

•  1ο  Δημοτικό Σχολείο Πόρτο Ράφτη,​

•  East Sheen Primary School του Λονδίνου,​

•  Colegio Virgen del Remedio της Μαδρίτης και

•  Anglojęzyczna Szkola Podstawowa στο Łódź της Πολωνίας.

Μπορείτε να πάρετε μια μικρή γεύση από τις δράσεις που συμμετείχαν τα παιδιά πατώντας εδώ.

Οι Πασχαλινές μας ευχές φεύγουν νωρίς φέτος για να φτάσουν έγκαιρα στον προορισμό τους!

Στο σχολείο μας υλοποιείται τη φετινή σχολική χρονιά στο μάθημα των Αγγλικών, ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning.

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ τάξης και ονομάζεται:

Little people paint their lives!

Πατώντας πάνω στο όνομα του παραπάνω προγράμματος, μπορείτε να πάρετε μια μικρή γεύση από τις δράσεις που συμμετέχουν τα παιδιά από την αρχή της χρονιάς.

Στα πλαίσια του προγράμματος αυτού, οι μαθητές της Β’ τάξης στέλνουν ευχές στους φίλους τους στα σχολεία:

– 3ο Δημοτικό Σχολείο Τήνου,

– 1ο Δημοτικό Σχολείο Πόρτο Ράφτη,

– East Sheen Primary School του Λονδίνου,

– Colegio Virgen del Remedio της Μαδρίτης και

– Anglojęzyczna Szkola Podstawowa στο Łódź της Πολωνίας.