Εκπαιδευτική επίσκεψη στον υδροηλεκτρικό σταθμό της ΔΕΗ – Λίμνη Πλαστήρα

Την Πέμπτη 21/11/2019  οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε και ΣΤ τάξης του 4ου Δημοτικού σχολείου Φαρσάλων συνοδεία των δασκάλων των τμημάτων Δημητρόπουλο Δημοσθένη, Προσμίτη Στυλιανού, Νταραγιάννη Ιωάννη και Αγγελακόπουλο Σωτήρη είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν στα πλαίσια εκπαιδευτικής εκδρομής τον υδροηλεκτρικό σταθμό της ΔΕΗ στο χωριό Μητρόπολη Καρδίτσας, όπου ξεναγήθηκαν και άκουσαν ενδιαφέροντα πράγματα σχετικά με τηη λειτουργία του Σταθμού από τον αρμόδιο υπάλληλο της επιχείρησης.

Η επίσκεψη έγινε με αφορμή τη διδασκαλία της ενότητας Ενέργεια στο μάθημα της φυσικής που αφορά στις παραπάνω τάξεις.

Στη συνέχεια οι μαθητές και οι μαθήτριες επισκέφτηκαν το φράγμα της λίμνης Πλαστήρα πριν επιστρέψουν στο σχολείο με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις, Εκδηλώσεις, Σχολείο. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.