Απονομή πιστοποιητικών προγράμματος CRISS

Στις 10 Οκτωβρίου 2019 απονεμήθηκαν σε μαθητές του σχολείου τα πιστοποιητικά Ψηφιακής Ικανότητας που αποκτήθηκαν το σχολικό έτος 2019 – 2020 στα πλαίσια του πιλοτικού προγράμματος Horizon CRISS. Το πρόγραμμα CRISS (https://www.crissh2020.eu/), χρηματοδοτήθηκε από την Ευρωπαϊκή Ένωση με σκοπό την απόκτηση, αξιολόγηση και πιστοποίηση της ψηφιακής δεξιότητας στα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης μέσω ψηφιακής πλατφόρμας.

Μαθητές της E’ Δημοτικού του σχολ. έτους 2018 – 19 στα πλαίσια του μαθήματος ΤΠΕ, υλοποίησαν εκπαιδευτικά σενάρια του προγράμματος και πιστοποιήθηκαν με επιτυχία σε ψηφιακές δεξιότητες όπως η Ψηφιακή πολιτειότητα, η Επικοινωνία και Συνεργασία με χρήση Ψηφιακών Μέσων, η Αναζήτηση και διαχείριση ψηφιακών πληροφοριών, η Δημιουργία Ψηφιακού περιεχομένου και η Ψηφιακή επίλυση προβλημάτων.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Ετικέτες: , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.