«Οι Άθλοι του Ηρακλή»

Την Τετάρτη στις 6/2/2019 οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων της τρίτης και της τετάρτης τάξης του σχολείου μας συνοδευόμενα από τους δασκάλους των τμημάτων Γ1 κ.Δημητρόπουλο Δ. ,Γ2 κ. Παπαλέξη Α. ,Δ1 κ. Μαμπλέκο Ν. και Δ2 κ. Προσμίτη Στ. είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν στο Δημοτικό Ωδείο της Λάρισας την θεατρική παράσταση «οι άθλοι του Ηρακλή» από το Μαύρο θέατρο.

Η παράσταση παρουσίασε τη ζωή και τα κατορθώματα του μυθικού ήρωα μ έναν ιδιαίτερο τρόπο σε φόντο μαύρο με ειδικά εφέ που πραγματικά εντυπωσίασαν τα παιδιά.

Μέσα από την αφήγηση και την παρουσίαση των άθλων τα παιδιά κατάλαβαν ότι η ζωή είναι ένας αδιάκοπος αγώνας και πως ο καθένας μας κάνει τους δικούς του άθλους για να γίνει καλύτερος άνθρωπος.

Οι μαθητές και οι δάσκαλοι αφού παρακολούθησαν την παράσταση αναχώρησαν για τα Φάρσαλα με τις καλύτερες εντυπώσεις. Μακάρι να έχουμε την ευκαιρία να δούμε κι άλλες παρόμοιες παραστάσεις.

Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις, Εκδηλώσεις, Σχολείο και χαρακτηρίσθηκε , . Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.