Εκπαιδευτική επίσκεψη σε εργαστήριο παρασκευής παραδοσιακού “Χαλβά Φαρσάλων”

Την Πέμπτη 12 Μαΐου 2016, οι μαθητές της Α’ και Β’ τάξης του 4ου Δημοτικού Σχολείου Φαρσάλων συνοδευόμενοι από τους εκπαιδευτικούς Κολοβού Ελένη, Μεσιάρη Κων/νο, Τέγου Ουρανία και Ζώτου Βασιλική, επισκέφθηκαν το εργαστήριο παραδοσιακών προϊόντων “Καταραχιάς”.

Εκεί ξεναγήθηκαν στο χώρο του εργαστηρίου, είδαν σε δράση τους εργαζόμενους, συζήτησαν μαζί τους, έμαθαν για τις πρώτες ύλες που χρησιμοποιούνται (βούτυρο, νισεστές, ζάχαρη, αμύγδαλα), και παρακολούθησαν την διαδικασία παρασκευής του παραδοσιακού χαλβά Φαρσάλων.

Στο τέλος της επίσκεψης όλοι γευτήκαμε τον χαλβά φρεσκοφτιαγμένο και ζεστό. Η γεύση του ήταν φανταστική!

Ευχαριστούμε θερμά τους ανθρώπους του εργαστηρίου “Καταραχιά” για τη φιλοξενία τους!

Κατηγορίες: Εκδηλώσεις, Ο Τόπος μου - Ιστορία - Ήθη - Έθιμα, Σχολείο. Ετικέτες: , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.