6o Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Πληροφορική και νέες τεχνολογίες

Συμμετοχή των μαθητών του 4ου Δημοτικού Σχολείου Φαρσάλων στο 6ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

IMG_0001

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά το σχολείο μας  συμμετέχει στο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας που για τον νομό μας θα πραγματοποιηθεί στις 7-8-9 Απριλίου στη Λάρισα, με τους μαθητές της ΣΤ’ τάξης. Το θέμα που επιλέξανε αφορά την πόλη τους από τα αρχαία χρόνια έως σήμερα.

Έτσι δημιούργησαν μια ψηφιακή αφίσα με τη χρήση του δικτυακού εργαλείου Glogster.   Η ψηφιακή αφίσα ή αλλιώς το glog αποτελεί το πόστερ του 21ου αιώνα. Είναι ένα online πόστερ που επιτρέπει το δημιουργό του να προσθέσει εικόνες, βίντεο, ήχο, κείμενο και γραφικά.

Ενημερώθηκαν από τους δασκάλους τους για την ιστορία της πόλης, αναζήτησαν πληροφορίες για αυτή στο διαδίκτυο, συγκέντρωσαν εικόνες και τραγούδια, και η κάθε ομάδα δημιούργησε από ένα βίντεο.

Με όλο αυτό το υλικό λοιπόν, ολοκλήρωσαν την ψηφιακή τους αφίσα.  Μην διστάσετε να κάνετε κλικ σε κάθε αντικείμενο που βρίσκεται πάνω σε αυτή προκειμένου να γνωρίσετε τις ομορφιές και την ιστορία της πόλης μας.

img_digifest2016

Καλή σας πλοήγηση λοιπόν!

Κατηγορίες: ΤΠΕ. Ετικέτες: , , , , , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.