Η πόλη έχει τη δική της ιστορία – ταξιδεύοντας με το αερόστατο του χρόνου

Ολοκληρώθηκε πριν από λίγες μέρες το πρώτο μέρος του προγράμματος Σχολικών δραστηριοτήτων του σχολείου μας με τίτλο,

“Η πόλη έχει τη δική της ιστορία – ταξιδεύοντας με το αερόστατο του χρόνου”.

Το πρόγραμμα τοπικής ιστορίας υλοποιήθηκε από τα 2 τμήματα της Ε’ τάξης του σχολείου και ασχολήθηκε με το προϊστορικό και αρχαιοελληνικό κομμάτι της πόλης των Φαρσάλων.

Όλες οι δράσεις που πραγματοποιήθηκαν και τα ιστορικά στοιχεία που συγκεντρώθηκαν παρουσιάστηκαν από ομάδα μαθητών-τριών το Σάββατο 31-05-2014 το πρωί στο Αμφιθέατρο της Δημόσιας Βιβλιοθήκης Λάρισας κατά τη διεξαγωγή του 1ου Μαθητικού Συνεδρίου με τίτλο:

“Μαθαίνω και παρουσιάζω τον πολιτισμό του τόπου μου”

Η παρουσίαση του προγράμματός μας απέσπασε θετικά σχόλια από τους παρευρισκόμενους και η προσπάθεια των παιδιών επιβραβεύτηκε με αναμνηστικά διπλώματα συμμετοχής στο πρόγραμμα και στο συνέδριο.

Κατηγορίες: Αγγλικά, Γαλλικά, Ο Τόπος μου - Ιστορία - Ήθη - Έθιμα, Σχολείο, ΤΠΕ. Ετικέτες: , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.