Κανονισμός

Αγαπητοί γονείς,

Ο Διευθυντής και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου, σας ευχόμαστε χαρούμενη και δημιουργική σχολική χρονιά.

Η επιστολή αυτή είναι ένα από τα μέσα επικοινωνίας και συνεργασίας σχολείου – οικογένειας, που στόχο έχει την ενημέρωση σας πάνω σε θέματα της λειτουργίας του σχολείου, καθώς και των κανονισμών που το διέπουν. Άλλωστε σχολείο και οικογένεια έχουν ένα κοινό σημείο ενδιαφέροντος και τομής, το παιδί. Η γνώση λοιπόν των κανόνων λειτουργίας της σχολικής μονάδας και η συζήτηση τους με τα παιδιά περιορίζει την αγωνία, αυξάνει την εμπιστοσύνη σε θέματα ασφαλείας στο σχολικό χώρο, εξασφαλίζει ένα ήρεμο και δημιουργικό περιβάλλον και ταυτόχρονα καθιστά το παιδί υπεύθυνο, καλλιεργώντας του τον αυτοσεβασμό και την κοινωνικοποίηση του.

ΠΡΩΙΝΗ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ

Η προσέλευση των παιδιών στο σχολείο γίνεται μεταξύ 8:00 – 8:10, οπότε και χτυπά κουδούνι. Οι συνοδοί – γονείς που για κάποιο λόγο παρέμειναν στο χώρο του σχολείου θα πρέπει να αποχωρούν, ώστε να ξεκινήσει με ησυχία η προσευχή με τάξη, ευλάβεια και σεβασμό. Την επιτήρηση και την βοήθεια των μαθητών αναλαμβάνουν πλέον οι εφημερεύοντες εκπαιδευτικοί. Σε περίπτωση αργοπορίας, ο μαθητής περιμένει στην είσοδο της αυλής μέχρι να τελειώσει η προσευχή και στη συνέχεια ενσωματώνεται με τα υπόλοιπα παιδιά του τμήματος του. Μαθητές που για απρόβλεπτους λόγους προσέρχονται με μικρή καθυστέρηση θα μπορούν να εισέρχονται στο σχολείο μέχρι και τις 8:20 με τη φροντίδα της σχολικής τροχονόμου. Αν για κάποιο λόγο προσέρχονται με μεγαλύτερη καθυστέρηση , θα εισέρχονται στο σχολείο την ώρα του πρώτου διαλείμματος 9:40 – 10:00 με τη φροντίδα των εφημερευόντων εκπαιδευτικών. Αν κάποιο παιδί έχει πρόβλημα και ο γιατρός του απαγορεύει να σηκώνει βάρος ή να μετακινείται, παρακαλούμε να μας το αναφέρετε για να ρυθμίσουμε εμείς το θέμα. Αν πάλι ο καιρός είναι βροχερός και δε θα γίνεται ομαδική προσευχή, θα έχουμε φροντίσει ώστε οι αίθουσες να είναι ανοικτές για να μπορούν τα παιδιά να προσέρχονται. Θα θέλαμε τέλος να σας τονίσουμε ότι η έγκαιρη προσέλευση των μαθητών είναι αναγκαία για την απρόσκοπτη και εύρυθμη λειτουργία του σχολείου.

ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ

Η αποχώρηση των μαθητών θα γίνεται με το χτύπημα του κουδουνιού για μεν το κλασσικό πρωινό πρόγραμμα στις 14:00, για το δε ολοήμερο στις 15:00 και στις 16:00. Οι γονείς – κηδεμόνες, θα πρέπει να περιμένουν έξω από την πόρτα του σχολείου και γι’ αυτό η έγκαιρη προσέλευση για την παραλαβή των παιδιών θεωρείται αναγκαία για την ασφαλή αποχώρηση τους. Κανένα παιδί μετά το σχόλασμα δε θα παραμένει στο προαύλιο του σχολείου γιατί παρακωλύεται η λειτουργία του Ολοήμερου προγράμματος.