Σχολικό πρωτάθλημα ανακύκλωσης 2022-23

Σχολικό πρωτάθλημα ανακύκλωσης

Η συμμετοχή του σχολείου μας στο “Σχολικό πρωτάθλημα Ανακύκλωσης: Νίκησε το τέρας των σκουπιδιών” της Περιφέρειας Αττικής.

H Περιφέρεια Αττικής σε συνεργασία με τον Ειδικό Διαβαθμιδικό Σύνδεσμο Νομού Αττικής (ΕΔΣΝΑ) υλοποιούν ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για την προώθηση της ανακύκλωσης με τίτλο «Πρωτάθλημα Ανακύκλωσης».

Το πρωτάθλημα αποτελεί συνέχεια της εκστρατείας “Δώσε αξία στα σκουπίδια σου” και αφορά 70 δημοτικά σχολεία του Νομού Αττικής και υλοποιείται υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής.

Στόχος είναι να συμβάλλει στην ενημέρωση σχετικά με την ανακύκλωση, τα οφέλη της και τη σταδιακή ανάπτυξη της περιβαλλοντικής συνείδησης, μέσω ορθών πρακτικών σε μαθητές, δασκάλους και γονείς.