ΔΡΑΣΗ “ΤΣΑΝΤΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ”

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι, με την αρ. πρωτ. Φ.7/16592/Δ1/04-02-2019 εγκύκλιο του Υπουργείου  Παιδείας και ΦΕΚ 6014/τ.Β’/31-2-2018 οφείλουμε να εφαρμόσουμε για δύο τουλάχιστον Σαββατοκύριακα το μήνα την «Παραμονή των διδακτικών βιβλίων στο Δημοτικό Σχολείο».

Επισημαίνεται, ότι η δράση υλοποιείται τουλάχιστον δύο (2) φορές το μήνα για όλους τους μήνες του διδακτικού έτους και η καθιέρωση της παραμονή των διδακτικών βιβλίων στο σχολείο, δεν αποτελεί μια συμβολική παρέμβαση, αλλά επιδιώκεται οι μαθητές και οι μαθήτριες να μην ασχολούνται με την προετοιμασία μαθημάτων κατά τη διάρκεια αυτών των Σαββατοκύριακων. Ως εκ τούτου σε καμιά περίπτωση δεν ανατίθενται εργασίες και δεν προγραμματίζονται εμπεδωτικές δοκιμασίες για τη Δευτέρα μετά το Σαββατοκύριακο υλοποίησης της δράσης.

Η δράση υλοποιείται ήδη στο σχολείο μας από την αρχή της τρέχουσας σχολικής χρονιάς με τον τίτλο «Η τσάντα στο σχολείο».

Παρακάτω σας υπενθυμίζουμε το πρόγραμμα της παραμονής των βιβλίων για το υπόλοιπο του διδακτικού έτους:

Παρασκευή 15/02/19
Παρασκευή 01/03/19
Παρασκευή 15/03/19
Παρασκευή 05/04/19
Παρασκευή 10/05/19
Παρασκευή 24/05/19
Παρασκευή 07/06/19

Για την αποφυγή απωλειών, καθώς κάποιες αίθουσες είναι σε λειτουργία λόγω απογευματινών δραστηριοτήτων, στο σχολείο θα παραμένουν οι τσάντες των παιδιών μαζί με τα βιβλία (όπως ακριβώς συνέβαινε ως τώρα).