31 Οκτωβρίου
Παγκόσμια ημέρα Αποταμίευσης
Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α2΄Τάξης θέλοντας να τιμήσουν την Παγκόσμια ημέρα Αποταμίευσης έφτιαξαν μαζί με τη δασκάλα τους την κ. Μαριάννα όμορφες καρτούλες και άκουσαν το γνωστό παραμύθι «Η τσεπούλα και ο Κουμπαράκος και συζήτησαν για την έννοια της Αποταμίευσης.
Στην καρτούλα που έφτιαξαν υπήρχε ζωγραφισμένος ένας κουμπαράς σε σχέδιο γουρουνιού. Ξέρετε γιατί;
Το γουρουνάκι ήταν πάντα σύμβολο αφθονίας και ευημερίας ιδιαίτερα στην Ευρώπη. Πριν από τη βιομηχανική επανάσταση οι αγροτικές οικογένειες στην Αγγλία, στη Γαλλία ή στη Γερμανία είχαν συνηθίσει να κρατούν κατά μέρος ένα γουρουνάκι για να μπορούν να το πουλήσουν σε περίπτωση οικονομικής ανάγκης. Έτσι οι πρώτοι κουμπαράδες απέκτησαν το σχήμα του γουρουνιού για να συμβολίσουν το προνοητικό πνεύμα εγκράτειας και αποταμίευσης