Τελετή αποφοίτησης μαθητών/τριών της ΣΤ΄ (Έκτης) Τάξης του Σχολείου μας

Σας προσκαλούμε στη θεατρική παράσταση «Στερεότυπα και επαγγέλματα…μέσα απ’ τον ελληνικό κινηματογράφο»

Οι  δάσκαλοι & οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης

14 Ιουνίου 2023  &  ώρα 7 μ.μ. στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.

Η εξάλειψη των έμφυλων στερεοτύπων δηλ. των στερεοτύπων που αφορούν τα δύο φύλα, αποτελεί σημαντικό στοιχείο της εκπαίδευσης.

Καθώς ο ελληνικός κινηματογράφος είναι πηγή έμπνευσης για όλους μας, επιλέξαμε κάποιες σκηνές από ταινίες που προβάλλουν με τον πιο γλαφυρό τρόπο στερεότυπα από το μακρινό… αλλά όχι και τόσο μακρινό παρελθόν.

Επίσης, πολλά επαγγέλματα και επαγγελματίες προβλήθηκαν μέσα απ’ τον ελληνικό κινηματογράφο. Κάποια απ’ αυτά χάθηκαν μέσα στον χρόνο και κάποια άλλα επιβίωσαν μέχρι τις μέρες μας, αυτούσια ή προσαρμοσμένα στην εκάστοτε χρονική περίοδο.

Όπως και να  ‘χει μεταφέρονται σε μας , προσφέροντάς μας απίστευτες στιγμές γέλιου και ψυχικής ανάτασης.