Αρχική » ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ » Δήμος Παύλου Μελά: «Χριστουγεννιάτικα Καλάθια» στη μνήμη του Δημήτρη Ιωαννίδη

Δεκέμβριος 2022

Δήμος Παύλου Μελά: «Χριστουγεννιάτικα Καλάθια» στη μνήμη του Δημήτρη Ιωαννίδη

IOANNIDIS
ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ -γυμναστής 4ου ΔΣ Ευκαρπίας

Ο δήμος Παύλου Μελά εύχεται καλές γιορτές και σας προσκαλεί στα «Χριστουγεννιάτικα Καλάθια», την καθιερωμένη χριστουγεννιάτικη γιορτή της καλαθόσφαιρας που φέτος διοργανώνεται στη μνήμη του Δημήτρη Ιωαννίδη, ενός σπουδαίου του μπάσκετ που έφυγε από τη ζωή τον Σεπτέμβρη του 2019, σε ηλικία μόλις 45 ετών.

Το εορταστικό τουρνουά μπάσκετ θα διεξαχθεί στο ΔΑΚ Λάζαρος Παπαδόπουλος, Περικλέους 19, στην Άνω Ηλιούπολη, τις ημέρες Τρίτη 27, Τετάρτη 28, Πέμπτη 29 Δεκεμβρίου, τις ώρες 11.30 π.μ. – 22.00, με είσοδο ελεύθερη και την εκδήλωση για τον Δημήτρη Ιωαννίδη να ορίζεται την Τετάρτη 28 Δεκεμβρίου, ώρα 20.30, παρουσία του Δημάρχου Δημήτρη Δεμουρτζίδη και του Δημοτικού Συμβουλίου Παύλου Μελά, των επίσημων προσκεκλημένων του Κοινοβουλίου, της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, της ΕΚΑΣΘ και εκπροσώπων συλλόγων που υπηρέτησε ο πολύπειρος προπονητής της καλαθόσφαιρας.

Συμμετέχουν ομάδες των κατηγοριών προπαιδικού, μίνι αγοριών, μίνι κοριτσιών ηλικίας 10 – 14 ετών και συγκεκριμένα οι: Αετοί Πολίχνης, Α.Ε.Σ. Μετεώρων, Α.Μ.Π. ΣΥΛ. ΓΟΝ. 2ου Δ.Σ. Πολίχνης  ‘’Οι Μετεωρίτες’’, Α.Σ. Πρωτέας Κορδελιού, Ε.Ο. Σταυρούπολης, Ελπίδα Αμπελοκήπων, Ένωση Καλαθοσφαίρισης Σταυρούπολη, Πολιτιστικός Σύλλογος Ευκαρπίας.

Κατά τη διάρκεια των αγώνων θα συλλέγονται τρόφιμα μακράς διάρκειας και ειδών προσωπικής φροντίδας για το Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου Παύλου Μελά.

Ποιος ήταν ο Δημήτρης Ιωαννίδης

Ο Δημήτρης Ιωαννίδης γεννήθηκε στις 28 Φεβρουαρίου του 1974 και έφυγε τον Σεπτέμβριο του 2019 μετά από πολύχρονη σκληρή μάχη με τον καρκίνο.

«Ο Δημήτρης Ιωαννίδης διέθετε όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά που προσδιορίζουν ένα συγκροτημένο άνθρωπο και επιτυχημένο προπονητή, εργατικότητα, άριστη γνώση του αντικειμένου, αφοσίωση, όραμα, αξιοπιστία και κατάφερε να δημιουργήσει φυτώρια παικτών που αργότερα στελέχωσαν τις μεγαλύτερες ομάδες των συλλόγων που υπηρέτησε», αναφέρεται στην ανακοίνωση του δήμου.

Ο προπονητής τμημάτων υποδομής, αναπτυξιακών προγραμμάτων αλλά και αγωνιστικών τμημάτων μεγαλύτερων ηλικιών, ανδρών και γυναικών, αποφοίτησε από το ΤΕΦΑΑ Θεσσαλονίκης, ήταν κάτοχος μεταπτυχιακού στην εκπαιδευτική – σχολική ψυχολογία και συμμετείχε σε συνέδρια – σεμινάρια – σχολικά προγράμματα.

Διετέλεσε προπονητής στους συλλόγους: Ορφέα Ηλιούπολης, Δημόκριτο Αμπελοκήπων, Α.Ο. Σταυρούπολης, Ο.Α. Χανίων, ΑΣ ΑΡΗΣ, Κύδων Χανίων, Ε.Ο. Σταυρούπολης, Α.Ε. Σταυρούπολης, ΠΑΟΚ, Α.Σ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ, Α.Σ. ΠΑΝΟΡΑΜΑ, Αστέρα Ιπποδρομίου -Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη.

Ο Δημήτρης δίδαξε στις σχολικές μονάδες:

4ο Δημοτικό Ευκαρπίας,

7ο Δημοτικό Νεάπολης,

Γυμνάσιο – Λύκειο Νεστορίου Καστοριάς,

Γυμνάσιο Βάμου Χανίων,

Γυμνάσιο Χώρας Σφακίων.

Επίσης υπήρξε αναπληρωτής εκπαιδευτικός στον Νομό Καστοριάς και αναπληρωτής γραμματέας στον ΟΕΕΚ Παράρτημα Κεντρικής Μακεδονίας.

ΤΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΤΡΙΤΗ 27.12.2022

14:00 ΑΕΣ Μετεώρων – Ένωση Σταυρούπολης (προπαιδικό)

15:30 Μετεωρίτες – Π.Σ. Ευκαρπίας  (προπαιδικό)

17:00 Ένωση Σταυρούπολης 1 – Αετοί Πολίχνης (μίνι αγόρια)

18:15  Ένωση Σταυρούπολης 2 – Μετεωρίτες (μίνι αγόρια)

19:30 Π.Σ. Ευκαρπίας – Πρωτέας Κορδελιού (μίνι κορίτσια)

ΤΕΤΑΡΤΗ 28.12.2022

14:00 Αετοί Πολίχνης – Π.Σ. Ευκαρπίας (προπαιδικό)

15:30 Ε.Ο. Σταυρούπολης – Ένωση Σταυρούπολης (προπαιδικό)

17:00 Ένωση Σταυρούπολης 1 – Π.Σ. Ευκαρπίας (μίνι αγόρια)

18:15  Ένωση Σταυρούπολης 2 – Ε.Ο. Σταυρούπολης (μίνι αγόρια)

19:30  Ε.Ο. Σταυρούπολης – Ελπίδα Αμπελοκήπων (μίνι κορίτσια)

20:30 ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΙΩΑΝΝΙΔΗ

21:00 Ορφέας Ηλιούπολης – Α.Ο. Σταυρούπολης (αγώνας Βετεράνων)

ΠΕΜΠΤΗ 29.12.2022

11:30 Ε.Ο. Σταυρούπολης – ΑΕΣ Μετεώρων (προπαιδικό)

13:00 Μετεωρίτες – Αετοί Πολίχνης (προπαιδικό)

14:30  Ευκαρπία – Αετοί Πολίχνης (μίνι αγόρια)

15:45 Μετεωρίτες – Ε.Ο. Σταυρούπολης (μίνι αγόρια)

17:00 Μικρός τελικός μίνι κοριτσιών

18:15 Μεγάλος τελικός μίνι κοριτσιών

19:30 Τελικός μίνι αγοριών

20:45 Τελικός Προπαιδικού

Το τουρνουά θα διεξαχθεί με τους κανονισμούς της Ε.ΚΑ.Σ.Θ. στα αντίστοιχα πρωταθλήματα.

ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΑΠΟ: VORIA.GR