Αρχική » ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ » Οδηγίες  σύνδεσης  μαθητών  στην  πλατφόρμα Webex

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.

Νοέμβριος 2020

Οδηγίες  σύνδεσης  μαθητών  στην  πλατφόρμα Webex

Προκειμένου να συνδεθείτε στην τηλεδιάσκεψη θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε είτε Η/Υ (προτείνεται) είτε κινητό  τηλέφωνο. Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να χρησιμοποιήσετε ακουστικά – μικρόφωνο (εφόσον διαθέτετε).

Οδηγίες μαθητή

Α) Σύνδεση με Η/Y:

1. Πατάω τον σύνδεσμο που μου έχει στείλει ο,η δάσκαλος/α  μου (σας έχει σταλεί μέσω email) είναι της μορφής         https://minedu-primary2.webex.com/meet/………….

1. Ο πιο απλός τρόπος ( συστήνεται σε όσους δεν έχουν μεγάλη εξοικείωση με Η/Υ) είναι να συνδεθώ μέσω internet browser (chrome, firefox, …) οπότε πατάω

“join from your browser”.

Σημείωση :

Αν επιθυμώ αντί να συνδεθώ μέσω browser μπορώ να κατεβάσω την εφαρμογή πατώντας install webex.exe κάτω αριστερά. (Συστήνεται σε έμπειρους χρήστες οι οποίοι μπορούν μόνοι τους να αναλάβουν τη διαδικασία.)

1. Εισάγω το επώνυμό μου και το όνομά μου (όνομα, όπως με αποκαλούν συμμαθητές και δάσκαλοι)
  2. H εισαγωγή του email  είναι προαιρετική (αν θέλουμε βάζουμε τυχαίο)
  3.  Παρακάμπτω την εισαγωγική παρουσίαση (εάν δε θέλω να την παρακολουθήσω τώρα)
  4. Ρυθμίζω τα απαραίτητα για ήχο και εικόνα.
  5. Πατάω Join για να συνδεθώ. Αφού εισέλθω στο lobby ,περιμένω να γίνω αποδεκτός/ή.
  6. Μόλις  γίνω αποδεκτός/ή από το δάσκαλό μου και χαιρετήσω , κλείνω μικρόφωνο και κάμερα. (Οπωσδήποτε γιατί αλλιώς θα υπάρξει πρόβλημα κατά τις συνδέσεις)

Β. Σύνδεση με κινητό τηλέφωνο.

1. Εγκαθιστώ την εφαρμογή Cisco Webex Meetings από το google play

ή

1.  Πατάω τον σύνδεσμο που μου έχει στείλει ο δάσκαλός μου (σας έχει σταλεί μέσω email) είναι της μορφής https://minedu-primary2.webex.com/meet/…………. (ή τον αντιγράφω στη γραμμή διευθύνσεων  του internet browser)
  2. Δεν πατάω Call αλλά Join via installed app.

ANAΛΥΤΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ προτεινόμενες από το Συντονιστή Εκπ/κού Έργου κ. Καρύδα Απόστολο

μπορείτε να κατεβάσετε από  εδώ.