Αρχική » Δραστηριότητες » Συμμετέχουμε στο Φεστιβάλ Παιδείας 2019

16/4/1972: Εκτοξεύεται από το Κέιπ Κένεντι της Φλόριντα το διαστημόπλοιο «Απόλλων 16» με κατεύθυνση τη Σελήνη

Ιούνιος 2019

Συμμετέχουμε στο Φεστιβάλ Παιδείας 2019

Το σχολείο μας,κατά το τρέχον σχολικό έτος 2018-19,συμμετέχει στο Φεστιβάλ Παιδείας του δήμου Παύλου Μελά, με έργα ζωγραφικής,εικαστικές δημιουργίες και κατασκευές, των μαθητών των τμημάτων  ΣΤ 1΄και ΣΤ 2΄.

• Το σχολείο μας συμμετέχει στην  ΕΚΘΕΣΗ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ, CΟΜΙCS με θέμα “Ζωγραφική Εγκατάσταση”
  • Θερμά συχαρητήρια αρμόζουν στους μαθητές μας και στην  υπεύθυνη δασκάλα των εικαστικών του σχολείου μας κα  Ζωίδου  Αλεξία!
  • Διάρκεια  έκθεσης : από ΤΡΙΤΗ 28 ΜΑΪΟΥ  έως και  ΠΕΜΠΤΗ 9 ΙΟΥΝΙΟΥ 2019
  • Ώρες 10:00 έως 21:00
  • ΥΠΟΓΕΙΑ ΔΙΑΒΑΣΗ ΟΔΟΥ ΛΑΓΚΑΔΑ ΚΑΙ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΣΑΚΙΡΗΣ

Στη συνέχεια παραθέτουμε κάποια πληροφοριακά στοιχεία  για το θεσμό του Φεστιβάλ Παιδείας.Για περισσότερες πληροφορίες μεταβείτε στον παρακάτω σύνδεσμο του Δήμου Παύλου Μελά, πατώντας εδώ

• Το Φεστιβάλ Παιδείας, αποτελεί έναν θεσμό που πραγματοποιείται για 8η συνεχή χρονιά στον ενοποιημένο Δήμο Παύλου Μελά, ενώ πάνω από 21 χρόνια πραγματοποιείται στους πρώην Δήμους Σταυρούπολης και Πολίχνης και με έναν ανάλογο τρόπο στην Ευκαρπία.
  • Στόχο έχει να αναδείξει το πολιτιστικό έργο των σχολείων και να ενθαρρύνει την έκφραση, τη δημιουργικότητα και τη συνεργασία μαθητών και εκπαιδευτικών.
  • H έναρξη θα γίνει στις 10 Απριλίου 2019 και η λήξη στις 9 Ιουνίου 2019.
  • Συμμετέχουν τα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και των τριών Δημοτικών Ενοτήτων με θέατρο, ντοκιμαντέρ, μουσική, χορό, εικαστικές εκθέσεις, graffiti και με ό,τι άλλο δημιουργικό επιθυμούν που έχει σχέση με τη φιλοσοφία του Φεστιβάλ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΠΑΙΔΕΙΑΣ 2019