Αρχική » Δραστηριότητες » “Ήρωνας ο Αλεξανδρέας” : πολιτιστικό πρόγραμμα του ΣΤ2΄

Ιούνιος 2019

“Ήρωνας ο Αλεξανδρέας” : πολιτιστικό πρόγραμμα του ΣΤ2΄

Ολοκληρώθηκε  η εργασία του τμήματός  ΣΤ 2΄ – στα πλαίσια των προαιρετικών  πολιτιστικών προγραμμάτων- με τίτλο: “Γνωρίζοντας τον αρχαίο Έλληνα  εφευρέτη  Ήρωνα τον Αλεξανδρέα  και τις μηχανές του”.
  • Το project,τετράμηνης διάρκειας, επιτελέστηκε ευκαιριακά ,σε ώρες που προέκυψαν από τον εξορθολογισμό της ύλης των μαθημάτων :Γλώσσα και Φυσικά ΣΤ΄- προκάλεσε δε το ενδιαφέρον των μαθητών μας.
  • Τους βοήθησε να κατανοήσουν τη σπουδαιότητα των προγόνων μας  και  τους εμφύσησε την πεποίθηση ότι και οι ίδιοι μπορούν να καταφέρουν να πετύχουν σπουδαία πράγματα,αρκεί να πιστεύουν στον εαυτό τους και ν΄ασχολούνται με αυτό που τους αρέσει πάρα πολύ.
Παρακάτω παραθέτουμε την εργασία του τμήματός μας, την οποία μπορείτε να δείτε και να διαβάσετε πατώντας  στο  σύνδεσμο που ακολουθεί.