Εκδήλωση για την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

IMGP1310Τη Δευτέρα 12 Οκτωβρίου 2015 πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση για τον εορτασμό της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού στο προαύλιο του σχολείου μας. Για το σχολικό έτος 2016 ο θεματικός άξονας ήταν ο «Σχολικός Αθλητισμός – Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα», οπότε και η δική μας εκδήλωση στηρίχτηκε σε αυτόν ακριβώς το θεματικό άξονα. Η Διευθύντρια του σχολείου μας μίλησε στα παιδιά για τους Ολυμπιακούς αγώνες και τα Ολυμπιακά ιδεώδη που εκπροσωπούσαν, και στη συνέχεια ακολούθησε επίδειξη από τα παιδιά των αγώνων, της λαμπαδοδρομίας και της απονομής κότινου (επιβράβευση με στεφάνι φτιαγμένο από κλαδί ελιάς) στους μικρούς μας αθλητές. Όλα τα παιδιά χάρηκαν πολύ με τη συμμετοχή τους στους αγώνες και με όλη την εκδήλωση-αναπαράσταση των Ολυμπιακών αγώνων. Οι γονείς που παρακολούθησαν την εκδήλωση καμάρωσαν τα παιδιά τους και η γιορτούλα μας έληξε με χαμόγελο, ικανοποίηση και …πολλή τροφή για σκέψη! Τα λόγια των παιδιών, το αίτημά τους για ειρήνη, συμφιλίωση, … αντηχεί ακόμα στα αυτιά μας!