Πρόγραμμα Καινοτόμων Δράσεων eTwinning

Το σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα καινοτόμων δράσεων eTwinning που υποστηρίζεται από το Υπουργείο Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων και αφορά την ηλεκτρονική αδελφοποίηση σχολείων του εξωτερικού. Το eTwinning προωθεί τη συνεργασία των σχολείων μέσω της χρήσης των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) προκειμένου να επιτρέψει στα σχολεία να δημιουργήσουν διεθνείς συνεργασίες εκπονώντας προγράμματα με συγκεκριμένους μαθησιακούς στόχους. Στο δικό μας έργο, οι μαθητές της Ε’ και Στ’ Δημοτικού (κατά το σχολικό έτος 2010-2011 και 2011-2012 αντίστοιχα) επικοινωνούν στα Αγγλικά με άλλους μαθητές της ηλικίας τους από διαφορετικές χώρες του εξωτερικού (Τουρκία, Ιταλία, Ισπανία, Ηνωμένο Βασίλειο, κ.ά.), με τη χρήση των ΤΠΕ. Η συνεργασία αυτή έχει τίτλο “Catch the Rainbow” και έχει ως κύριο σκοπό την εξοικείωση με διαφορετικούς πολιτισμούς και την αποδοχή του διαφορετικού από τους μαθητές, αλλά και τη χρήση της Αγγλικής γλώσσας σε αυθεντικό πλαίσιο, για την επίτευξη πραγματικής επικοινωνίας. Στη φωτογραφία, οι μαθητές επικοινωνούν στα Αγγλικά μέσω Skype, με άλλους μαθητές από το σχολείο της Τουρκίας.

Για να δείτε τα σχολεία που συμμετέχουν στο έργο…  etw_certificate_36817_el