5 ΙΟΥΝΙΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ 2019

Στο πλαίσιο εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβαλλοντος το σχολείο θα πραγματοποιήσει εκπαιδευτική επίσκεψη στον ποταμό Άρδα στις 6 Ιουνίου 2019.

Στα πλαίσια του Πολιτιστικού Προγράμματος Ο ΤΟΠΟΣ ΜΟΥ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ,το οποίο υλοποιήθηκε από τους μαθητές της  Δ2΄ το σχολικό έτος 2018-2019 ,οι μαθητές πραγματοποιήσαν εκπαιδευτική επίσκεψη  στις 5 Ιουνίου 2019 στο Κάστρο του Διδυμοτείχου .Τους μαθητές συνόδεψε η δασκάλα της τάξης Παπαμιχαήλ Δήμητρα.Οι μαθητές περπάτησαν στα μονοπάτια του Κάστρου ,ταξίδεψαν στο χρόνομέσα από τις διηγήσεις ,περιηγήθηκαν στις γειτονιές του Κάστρου, γνώρισαν τη δομή του ,είδαντις  εκκλησίες και τα  εκκλησάκια,επισκέφτηκαν την Δημοτική Πινακοθήκη,το Λαογραφικό Μουσείο,γνώρισαν τα μεταβυζαντινά μνημεία ,ειδαν από ψηλά τα φυσικά σύνορα του Διδυμοτείχου,κατανόησαν τη στρατηγική του σημασία.Απόλαυσαν τη φύση  από ψηλά!