ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΒΟΥΛΓΑΡΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΟ 4Ο Δ.Σ ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ

Στις 14 -12-2018 τη σχολική μας μονάδα επισκέφτηκαν εκπαιδευτικοί της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης οι οποίοι είναι μέλη της Σχολικής Επιτροπής σχολικών δραστηριοτήτων  από το Χάρμανλι  Βουλγαρίας, κατόπιν πρόσκλησης και προτροπής του επικεφαλής ΄΄Διδυμοτείχου Ανάδειξις΄΄ Παναγιώτη Φυδανάκη .

Σκοπός της επίσκεψής αυτής ήταν να γνωρίσουν από κοντά την πόλη μας, να μάθουν την ιστορία του Διδυμοτείχου, να δουν τα μνημεία ,τις εκκλησιές  στολίδια της πολιτιστικής μας κληρονομιάς, αλλά και να επισκεφτούν σχολεία της πόλης μας. Ένα από αυτά τα σχολεία ήταν και το 4ο Δ.Σ Διδυμοτείχου.

Στόχος της επίσκεψης αυτής να διευρυνθούν οι σχέσεις των σχολικών μονάδων και να δημιουργηθούν προϋποθέσεις για εκπαιδευτικές εκδρομές –αδελφοποιήσεις, έτσι ώστε το σχολείο να φύγει από τα στενά όρια και να κάνει άνοιγμα πέρα από τα ελληνικά σύνορα.

,