ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ ΣΤΟ Κ.Π.Ε ΣΟΥΦΛΙΟΥ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Στα πλαίσια του Περιβαλλοντικού Προγράμματος που υλοποίησε  το Κ .Π. Ε Σουφλίου,οι μαθητές των τάξεων  Β’,Δ1’,Δ2΄του  4ου Δημοτικού Σχολείου Διδυμοτείχου, πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Κ .Π. Ε  στις 14-11-2018 και συμμετείχαν στις δράσεις του Περιβαλλοντικού Προγράμματος με θέμα: <<Διαχείριση Απορριμμάτων-Ανακύκλωση >> .

Οι μαθητές ενημερώθηκαν από τον υπεύθυνο συντονιστή του Προγράμματος του ΚΠΕ Σουφλίου για την ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ.

Α)Μέσα από την Προβολή ταινίας και Παρούσίασης διαφανειών.

Β)Μέσα από το βιωματικό εργαστήριο διαχείρισης απορριμμάτων.(Διαλογή-ταξινόμηση απορριμμάτων)

Γ)Επεξεργασία χαρτιού-Παραγωγή ανακυκλωμένου χαρτιού.

Αρχηγός της εκπαιδευτικής επίσκεψης :Παπαμιχαήλ Δήμητρα

Συνοδοί: Παπαμιχαήλ Δήμητρα, Μπουντή Αποστολία ,Τουκτούκα Σοφία, Πολτίδου Κυριακή Παρασχούδης Χαράλαμπος