΄΄ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ 3 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019΄΄

Α)ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Σήμερα Τρίτη 3 Δεκεμβρίου 2019, εορτάζεται με ιδιαίτερη ευαισθησία η Παγκόσμια Ημέρα των Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες ή Ειδικές ικανότητες σε όλο τον κόσμο ,με σκοπό την ευαισθητοποίηση  όλων των κοινωνικών στρωμάτων,όλων των ηλικιών ,όλων των φυλών  της γης. Έτσι και φέτος το 4ο Δ.Σ Διδυμοτείχου  τίμησε την ημέρα αυτή με διάφορες δραστηριότητες και διδακτικές επισκέψεις. Την επιμέλεια και την διοργάνωση των δραστηριοτήτων την είχε ο γυμναστής του σχολείου μας Παρασχούδης Χαράλαμπος ,οποίος σε συνεργασία με το διδακτικό προσωπικό του σχολείου και τη συμμετοχή των μικρών  μαθητών διοργάνωσε διάφορα παιχνίδια, όπως: Αγώνες δρόμου για άτομα χωρίς όραση , μα με υπέροχους βοηθούς .Οι σχολικές δραστηριότητες έγιναν  στην αυλή του σχολείου μας. Ακολούθησε  προβολή ταινίας με σκοπό την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα αναπηρίας.

Β)ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΗΣ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ

Επίσης το τμήμα της Γ΄ τάξης συμμετείχε  στο Προγράμμα με θέμα:<< ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ>>,  το οποίο υλοποιήθηκε από το Λαογραφικό Μουσείου Διδυμοτείχου. Την παρουσίαση του Προγράμματος έκανε η Πρόεδρος του Λαογραφικού Μουσείου κα Χρυσούλα Τσακιράκη. Οι μικροί μαθητές παρακολούθησαν την ταινία το ΑΣΧΗΜΟΠΑΠΟ .Ακολούθησε συζήτηση για το περιεχόμενο τα μηνύματα της ταινίας.Προβλήθηκε επίσης η ταινία<< Ο Άρθουρ το παιδί  με ειδικές ανάγκες >>,καθώς και η προβολή διάσημων προσωπικοτήτων που γεννήθηκαν με μια ειδική Ιδιαιτερότητα ή την απόχτησαν κατά τη διάρκεια της ζωής τους. Ακολούθησε το παιχνίδι ΝΑΡΚΟΠΕΔΙΟ καθώς  και ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ. Στο Πρόγραμμα συμμετείχαν οι εκπαιδευτές: Πωλίνα Πουλιάκη εκπαιδεύτρια Προγραμμάτων , Γιούλια Καϊμακαμούδη εκπαδεύτρια γλυπτικής, Ζφειροπούλου Χρύσα εκπαιδεύτρια Προγραμμάτων, φοιτητής των Ι.Ε.Κ Χρήστος  και Μαρία Δημοσχάκη.

Τους μαθητές συνόδευσαν: Η δασκάλα της τάξης Παπαμιχαήλ Δήμητρα , η εκπαιδευτικός της Ειδικής Αγωγής Πολιτίδου Κυριακή.