ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ ΣΤΟ Κ.Π.Ε ΣΟΥΦΛΙΟΥ

Στις 16 Οκτωβρίου 2019 πραγματοποιήθηκε  εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Σουφλίου από τους μαθητές  των τάξεων: Δευτέρας Β΄ και Τρίτης Γ΄ του 4ου Δ.Σ Διδυμοτείχου. Οι μαθητές πήραν μέρος στο Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης που υλοποιήθηκε από το Κ.Π Ε Σουφλίου με θέμα το <<ΤΟ ΑΜΠΕΛΙ>>. Την επιμέλεια και παρουσίαση την είχε ο κ .Γρηγόρης Μπουτάκης. Μετά την ενημέρωση οι μαθητές επισκέφτηκαν το Αποστακτήριο του κου Μπακαλούδη, εκεί ενημερώθηκαν για τον τρόπο λειτουργίας του παραδοσιακού αποστακτηρίου, είδαν την πρώτη ύλη μέσα στα βαρέλια και έμαθαν πως γίνεται το Τσίπουρο. Στη συνέχεια μεταφέρθηκαν με το λεωφορείο στους Αμπελώνες των Αδελφών Μπέλλα, εκεί είδαν τον σύγχρονο τρόπο πατήματος των σταφυλιών, τη μεταφορά στους στις δεξαμενές. Ενημερώθηκαν  από την κα Αλεξία Μπέλλα για την παρασκευή του κρασιού, τσίπουρου, τις ποικιλίες των σταφυλιών του οινοποιείου, είδαν τις μηχανές εμφιάλωσης, τα δρύινα, βαρέλια, τρύγησαν στον αμπελώνα. Είδαν αποστακτήρες.Οι μαθητές μεθυσμένοι από χαρά και ποτισμένοι με τα αρώματα των σταφυλιών επέστρεψαν στη σχολική μονάδα με νέες γνώσεις. Τους μαθητές συνόδεψαν οι εκπαιδευτικοί των τάξεων Βαρελά Μερόπη Β΄ τάξη και Παπαμιχαήλ Δήμητρα Γ΄ τάξη,  καθώς και ο Γυμναστής Παρασχούδης Χαράλαμπος και Πολιτίδου Κυριακή εκπ/κός από το τμήμα Ένταξης.