ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΣΟΥΦΛΙΟΥ

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης του Διαδίκτυο,οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων Ε΄ και ΣΤ΄παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση <<Η ΦΑΡΜΑ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ>>,την Τρίτη 5 Φεβρουαρίου 2019, στο Δημοτικό Αμφιθέατρο του Δήμου Σουφλίου.Τους μαθητές συνόδεψαν οι εκπαιδευτικοί των τάξεων :Μαχαιρίδου Ελισάβετ,Γαλανοπούλου Βασιλική,Μίτκα Μαρία και η Διεύθύντρια του Σχολείου Δελήμπαλτα Βασιλική.

Η θεατρική ομάδα <<ΧΙΛΙΟΔΕΝΤΡΙ>>,παρουσίασε σε μαθητές της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, τη βραβευμένη σε πανανευρωπαϊκό επίπεδο θεατρική παράσταση η << ΗΦΑΡΜΑ ΤΟΥ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟΥ>>.Μέσα από την παράσταση οι μαθητές μαθαίνουν με τρόπο άμεσο και διασκεδαστικό να αναγνωρίζουν και να θωρακίζονται απέναντι σε κινδύνους ,οπως η λήψη ηλεκτρονικών μηνυμάτων από αγνώστους, η αποκάλυψη στοιχείων, οι συναντήσεις με αγνώστους από το διαδίκτυο,η δημοσίευση προσωπικών φωτογραφιών, ο ρατσισμός.

Η θεατρική παράσταση ήταν προσφορά του Πολιτιστικού Ιδρύματος Ομίλου Πειραιώς (ΠΙΟΠ).

Î”ράσεις για την Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο στο Μουσείο Μετάξης