Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς

Άνοιγμα σχολείων: Τι ώρα και πώς θα γίνει ο αγιασμός - Mothersblog.gr

Αγαπητοί γονείς,

σας ενημερώνουμε ότι ο καθιερωμένος Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022 και ώρα 8:30 π.μ., στο προαύλιο του σχολείου.

Η προσέλευση στο σχολείο για τους μαθητές θα γίνει από 8:20-8:30 π.μ. και η χρήση της  μάσκας είναι προαιρετική.

Οι μαθητές  θα εισέρχονται στο σχολείο από τις δύο εισόδους του σχολείου. Οι γονείς δεν θα εισέρχονται στον χώρο του σχολείου(εκτός από τους γονείς της Α΄ τάξης).

Μετά τον Αγιασμό τα παιδιά θα μπουν στις τάξεις για να γνωρίσουν τους/τις δασκάλους/ες τους και να παραλάβουν τα νέα τους βιβλία. Για τον λόγο αυτό θα πρέπει να έχουν μαζί τους την τσάντα τους.

Στις 09:30π.μ. οι μαθητές όλων των τάξεων θα αποχωρήσουν από το σχολείο.

Η αποχώρηση των μαθητών θα πραγματοποιηθεί από τις τρεις εξόδους του σχολείου.Συγκεκριμένα:

Οι μαθητές της Α τάξης από την κεντρική πόρτα (Αγίας Γρηγορούσας)

Οι μαθητές της Β και Γ τάξης από την πόρτα στο στενό δρομάκι (όπως έβγαιναν η Β και η Γ την περσινή χρονιά)

Οι μαθητές της Δ,Ε,Στ τάξης από την πόρτα απέναντι από το Λύκειο.

Οι μεγαλύτεροι μαθητές βγαίνουν από την έξοδο που βγαίνουν τα μικρότερα αδέρφια.

Από αυτές τις εξόδους θα αποχωρούν καθημερινά οι μαθητές.

Δεχθείτε τις θερμότερες ευχές μας για μια καλή και δημιουργική χρονιά.