Επίσκεψη των τάξεων Γ΄& Δ΄ του 4ου Δημ.Σχολείου Αριδαίας, στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών ΄΄ΝΟΗΣΙΣ΄΄στη Θεσσαλονίκη!!

Το κέντρο Διάδοσης Επιστημών<< ΝΟΗΣΙΣ>> επισκέφτηκαν σήμερα Τρίτη 12/11,οι μαθητές και μαθήτριες των τάξεων Γ΄& Δ΄ μαζί με τους δασκάλους τους,για να παρακολουθήσουν από κοντά  και για πρώτη φορά στην Ελλάδα, ένα καταπληκτικό, μυθολογικό πάρκο και μουσείο, αφιερωμένο σε έναν από τους πιο γνωστούς και αγαπητούς ήρωες της αρχαιότητας, τον Οδυσσέα.

Η «Οδύσσεια», σύμφωνα με επίσημη έρευνα του ΒΒC, είναι η ομορφότερη και πιο επιδραστική ιστορία του κόσμου, για τον άνθρωπο – σύμβολο, τον πολυταξιδεμένο Οδυσσέα, που πήρε τη μοίρα του στα χέρια, μέχρι τελικά να βρει τον δρόμο της επιστροφής στην πατρίδα του.

Το νέο θεματικό πάρκο είναι μια υπερπαραγωγή με έντονα εκπαιδευτικό χαρακτήρα. Με ήρωα και πρωταγωνιστή τον πολυμήχανο βασιλιά της Ιθάκης, σ’ έναν τεράστιο χώρο μεταμορφωμένο σε σκηνικό της αρχαιότητας, με τρισδιάστατα, ρομποτικά ομοιώματα των θηρίων και των τεράτων που διαθέτουν κίνηση και ήχο, όλες οι περιπέτειες του Οδυσσέα ζωντανεύουν μπροστά στα μάτια μικρών και μεγάλων.

Η διεύθυνση του email σας δεν θα δημοσιευθεί.