Άσκηση Σεισμού και Δράσεις ετοιμότητας για την αντιμετώπιση σεισμικού κινδύνου

Σήμερα, Τετάρτη 12/5/2021 πραγματοποιήσαμε για τη φετινή σχολική χρονιά, τη δεύτερη άσκηση ετοιμότητας και προφύλαξης για την αντιμετώπισης έκτακτης ανάγκης σε περίπτωση  σεισμού.
Το σχολείο μας εφαρμόζει κάθε χρόνο ειδικό σχέδιο ετοιμότητας, το οποίο έχει σχεδιασθεί από το σύλλογο διδασκόντων.
Το συγκεκριμένο σχέδιο περιλαμβάνει ενέργειες πριν το σεισμό, ενέργειες κατά τη διάρκεια του σεισμού και ενέργειες μετά το σεισμό. Επίσης είναι καθορισμένες οι αρμοδιότητες του προσωπικού του σχολείου μας, με στόχο πάντα την ετοιμότητα του κάθε εκπαιδευτικού.
Με την έναρξη της άσκησης και στο άκουσμα της αναγγελίας του σεισμού, οι μαθητές μπήκαν κάτω από τα θρανία τους για να προφυλαχθούν, σύμφωνα με τις οδηγίες των δασκάλων τους.
Στη συνέχεια πειθαρχημένα και με ηρεμία εκκενώθηκε το διδακτήριο από τους μαθητές και τις μαθήτριες και συγκεντρώθηκαν στο χώρο καταφυγής εντός του αύλειου χώρου του σχολείου μας, όπως ακριβώς προβλέπεται από το σχέδιο αντισεισμικής προστασίας.
Η άσκηση ολοκληρώθηκε με επιτυχία.
Ευχόμαστε να μην χρειαστεί να εφαρμοστεί σε πραγματική ανάγκη. Σε κάθε όμως περίπτωση οφείλουμε να είμαστε κατάλληλα προετοιμασμένοι.