Αρχική » ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ » Επιμόρφωση των εκπαιδευτικών του 4ου Δημοτικού Σχολείου Αμαλιάδας στην Παροχή Πρώτων Βοηθειών

Σχολική εφημερίδα

Ιστορικό

-2-638Δίωρη απογευματινή επιμορφωτική συνάντηση την Τρίτη 9 Φεβρουαρίου 2016, με θέμα ‘’Παροχή Πρώτων Βοηθειών’’ πραγματοποιήθηκε στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Αμαλιάδας, με πρωτοβουλία του Συλλόγου Διδασκόντων και της Διεύθυνσης του Σχολείου.
Εισηγητές στην συνάντηση αυτή ήταν οι πιστοποιημένοι σε θέματα Παροχής Πρώτων Βοηθειών’’ Βασίλης Παναγιωτόπουλος ( Διευθυντής στο 1ο ΕΠΑΛ Αμαλιάδας ) και Αντωνία Δασκαλάκη (Προϊσταμένη του 8ου Νηπιαγωγείου Αμαλιάδας).
Το επιμορφωτικό πρόγραμμα περιελάμβανε 7 βασικές θεματικές ενότητες:
• Βασικές αρχές πρώτων βοηθειών και διάσωσης
• Αντιμετώπιση τροχαίου ατυχήματος
• Βασική υποστήριξη ζωής (ενήλικες, παιδιά και βρέφη)
• Αιμορραγίες και τραύματα Μυοσκελετικές κακώσεις
• Προβλήματα από την έκθεση στο περιβάλλον
• Επείγοντα περιστατικά – Φαρμακείο
Η Διεύθυνση του Σχολείου και οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί ευχαριστούν θερμά τους επιμορφωτές και υπόσχονται ανάλογες ενημερωτικές δράσεις στο μέλλον.

ekav01 THHG images anoigma-aeragwgou heimlih

1 Σχόλιο