Ένας δάσκαλος θυμάται……

Ο κος Στέλιος Τζομπανάκης μας μίλησε για την θητεία του στο Δημοτικό σχολείο Χωραφακίων.

Υπήρξε δάσκαλος στο σχολείο από το 1963-1972. Θυμάται με νοσταλγία εκείνες τις μέρες. Ο ίδιος μας  δήλωσε ότι ήταν από τα καλύτερα χρόνια της θητείας του. Τα χρόνια εκείνα θυμάται ότι έμενε στο σχολείο όπως  ήταν επιβεβλημένο  και αυτό τον έκανε να δεθεί με τους κατοίκους περισσότερο.

Στο σχολείο πήγαινε κάθε μέρα με γραβάτα κοστούμι όπως το επέβαλλε ο νόμος. Οι συνθήκες εργασίες ήταν πολύ δύσκολες τότε. Ήταν η περίοδος που υπήρχαν τα συσσίτια και είχε οργανώσει  ένα τέτοιο κοντά στο σχολείο.

Θυμάται τις σχολικές γιορτές που είχαν γίνει στο σχολείο.  Είχαν μεγάλη επιτυχία και ερχόταν πολλοί για να τις παρακολουθήσουν. Θυμάται ακόμα  μια ολάνθιστη  αμυγδαλιά στην αυλή του σχολείου που στις 10 ενός Γενάρη η ομορφιά της έφερε τους μαθητές και το δάσκαλο κάτω από τους κλώνους της για μια αναμνηστική φωτογραφία.

amygdalia.jpgamygd2.jpg

Κατηγορίες: ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΣΤ' ΤΑΞΗΣ (2008-09). Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.