4ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ
Δευτέρα, 23 Δεκεμβρίου 2019, 11:44
Από: 4ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ | Κάτω από: ΟΙ ΔΡΑΣΕΙΣ ΜΑΣ

Οι μαθητές, -τριες  των Α΄και Β΄τάξεων παρουσίασαν στο θέατρο Κέφαλος την Πέμπτη 19-12-2019 τη χριστουγεννιάτικη γιορτή τους.Με μεγάλη υπευθυνότητα και ταλέντο παρουσίασαν τα θεατρικά “Η νύχτα που γεννήθηκε η αγάπη” και “Το δώρο της παπλωματούς”. Δύο θεατρικά για την αγάπη,  το «πνεύμα των Χριστουγέννων»! Χριστούγεννα,… η μοναδική νύχτα του ερχομού στη γη του Σωτήρα του κόσμου, μέγιστο μυστήριο της πίστης και της ευσέβειας. Ο Θεός ανατρέποντας κάθε λογικοφανή εξήγηση με το μυστήριο της Ενανθρώπησης του Κυρίου, εκφράζει την απόλυτη αγάπη του για τα δημιουργήματά Του. Ο Σωτήρας και Λυτρωτής του κόσμου γεννιέται για να φέρει…Φως στο σκοτάδι, Αγάπη στο μίσος, Καλοσύνη στην κακία, Αλήθεια στο ψέμα, Γενναιοδωρία στην απληστία!!! Σπουδαίες ιδέες, που από τη μια για εμάς τους ενήλικες ηχούν όμορφα στ’ αυτιά μας, αν και χάνονται μέσα στην ρουτίνα της καθημερινότητας, από την άλλη κενές και δυσνόητες για τα μικρά παιδιά της σχολικής ηλικίας.