21 Μαρτίου: Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης και Διεθνής Ημέρα για την εξάλειψη των φυλετικών διακρίσεων

«Αλήθεια -των αδυνάτων αδύνατο!

Ποτές δεν εκατάφερα να καταλάβω

αυτά τα όντα που δεν βλέπουνε

το τερατώδες κοινό γνώρισμα τ’ ανθρώπου

το εφήμερο της παράλογης ζωής του

κι ανακαλύπτουνε διαφορές

γιομάτοι μίσος διαφορές

σε χρώμα δέρματος

φυλή

θρησκεία»

«Στην κοιλάδα με τους ροδώνες»

Νίκος Εγγονόπουλος

Οι μαθητές /τριες του Ε1 με «όχημα» την Ποίηση και αντιρατσιστικά βίντεο συζήτησαν, σκέφτηκαν , έγραψαν για αξίες όπως η ισότητα, η ανθρώπινη αξιοπρέπεια, η παγκόσμια ειρήνη και η κοινωνική δικαιοσύνη.

Μια μικρή προσπάθεια κι από εμάς να διευρύνουμε τον ορίζοντά μας και να επικοινωνήσουμε στη σχολική μας κοινότητα πνεύμα κατανόησης, ανεκτικότητας, φιλίας ,ειρήνης και αδελφοσύνης. Έτσι θα ξεπεραστούν οι προκαταλήψεις και θα μπορέσουμε να δούμε τη γοητεία του «διαφορετικού» και να αντιληφθούμε τη διαφορετικότητα σαν συμπληρωματικότητα.

thumbnail 9