Σημαντική Ενημέρωση Πρασίνου Κωνσταντίνα

Αξιότιμοι γονείς και κηδεμόνες,

Λαμβάνοντας υπόψιν τα περιστατικά αλλεργικών επεισοδίων που παρατηρούνται όλο και συχνότερα σε μαθητές/τριες  χωρίς να υπάρχει διαγνωσμένη αλλεργία σε τρόφιμα, φάρμακα ή ο,τιδήποτε άλλο, ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου μας έχει αποφασίσει όλα τα βρώσιμα κεράσματα να μοιράζονται στους/στις μαθητές/τριες την τελευταία διδακτική ώρα και να καταναλώνονται στο σπίτι .

Θερμή παράκληση για την ασφάλεια όλων, τα βρώσιμα κεράσματα να είναι συσκευασμένα και με τα αναγραφόμενα συστατικά ώστε να μπορούν να καταναλωθούν από όλους ανεξαιρέτως. Αυτό βοηθάει και τα άτομα που πάσχουν από νεανικό διαβήτη να βρουν τους αναγραφόμενους υδατάνθρακες ώστε να υπολογίσουν τη δόση της ινσουλίνης που χρειάζονται.

Ως Σχολική Νοσηλεύτρια σας ενημερώνω  ότι σε περίπτωση εμφάνισης αλλεργικής αντίδρασης σε μαθητή/-τρια  για πρώτη φορά στο σχολικό περιβάλλον, το παιδί μεταφέρεται στο νοσοκομείο αφού ενημερωθούν οι γονείς/κηδεμόνες.

Η Σχολική Νοσηλεύτρια

Πρασίνου Κωνσταντίνα