Αρχική » Βιβλίο » 39 στοιχεία – Βιβλίο πρώτο

39 στοιχεία – Βιβλίο πρώτο

Συνεχίζουμε τη  σειρά δημοσιεύσεων με εργασίες μαθητών της  Β΄ Τάξης.

Οι εργασίες  έγιναν στα πλαίσια  του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας υπό την επίβλεψη της φιλολόγου κ. Γεωργίας Μιχοπούλου.

Μόλις ολοκληρωθεί η δημοσίευση των όλων  εργασιών στο Μαθητικό Ιστολόγιο θα ακολουθήσει και η δημοσίευσή τους σαν σύνολο και στο Σχολικό μας Ιστότοπο.

39 ΣΤΟΙΧΕΙΑ

RICK RIORDAN

Ο ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΤΩΝ ΣΚΕΛΕΤΩΝ

ΜΕΛΗ ΟΜΑΔΑΣ: ΑΛΕΒΙΖΟΠΟΥΛΟΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ, ΓΚΙΝΗ ΜΑΡΙΟ, ΖΑΡΖΟΥΡ-ΚΟΥΚΑΚΗΣ ΙΑΣΟΝΑΣ

Η Γκρέις Κέιχιλ, η οποία ανήκει στην ισχυρότερη οικογένεια του κόσμου απεβίωσε και άφησε στα πιο εκλεκτά άτομα της οικογένειας την επιλογή των 2 εκατομμυρίων δολαρίων ή την αναζήτηση των 39 στοιχείων. Οι ομάδες που δέχτηκαν την πρόκληση είναι οι εξής:       ο Νταν και η Έιμι Κέιχιλ (πρωταγωνιστές), ο Ίαν και η Νάταλη Κάμπρα, η Ιρίνα Σπάσκι, ο Άιζενχάουερ, η Μάντισον και η Ρέγκαν Χόλτ, ο Νεντ, ο Τεντ και η Σινέντ Σταρλινγκ, ο Τζόνα Γουίζαρντ και τέλος ο Άλιστερ Ω.

Ο Νταν και η Έιμι μετά από πολλή σκέψη αποφάσισαν να εγκαταλείψουν τα 2 εκατομμύρια δολάρια και να μπουν στο κυνήγι των στοιχείων χωρίς να ξέρουν ότι από αυτή την περιπέτεια κρέμεται ολόκληρη η ζωή τους. αποφασίζουν να το σκάσουν από την θεία τους και να πάνε στο Παρίσι όπου νομίζουν ότι είναι το πρώτο στοιχείο. Πήγαν με την νταντά τους για να ψάξουν όμως κατέληξαν να κάψουν μια βιβλιοθήκη. Εξουδετέρωσαν έναν από τους εχθρούς τους και έγιναν ακόμη πιο προσεκτικοί καθώς όλοι τους θεωρούσαν τον πιο επικίνδυνο ανταγωνιστή τους. Μετά από πολλές έρευνες κατάφεραν να καταλάβουν ότι το πρώτο στοιχείο τους ήταν στις σκοτεινές κατακόμβες του Παρισιού. Στην αναζήτησή τους στις κατακόμβες βρίσκουν το………………….. Μετά από πολύ έρευνα ανακάλυψαν ότι αυτή η εικόνα έκρυβε μια παρτιτούρα του Μότσαρτ και ξεκίνησαν για την Βιέννη, όπου και ο Μότσαρτ γεννήθηκε και έζησε ψάχνοντας για το δεύτερο στοιχείο τους.

Ποια σκηνή θυμάστε περισσότερο και γιατί; Εάν θέλετε, μπορείτε, να τη ζωγραφίσετε ή  να τη δραματοποιήσετε.

Η σκηνή που θυμόμαστε περισσότερο είναι όταν τα παιδιά βρίσκονται στην βιβλιοθήκη και ψάχνουν ένα σημάδι που θα τα οδηγήσει στο πρώτο στοιχείο. Ξαφνικά η βιβλιοθήκη αρχίζει να καίγεται και τα παιδιά προσπαθώντας να δραπετεύσουν χρειάστηκαν πολύ κουράγιο και συνεργασία.

Προτιμήσαμε την συγκεκριμένη σκηνή καθώς είναι ιδιαίτερα περιπετειώδης και μας κράτησε αρκετά σε αγωνία.

Δώσε ένα διαφορετικό τέλος στην ιστορία. Στείλτε ένα γράμμα στο συγγραφέα με την πρότασή σας.

Αθήνα, 6/2/2013

Αγαπητέ Rick Riordan,

το βιβλίο σας μας κράτησε πολύ καλή συντροφιά. Θα θέλαμε να σας προτείνουμε και ένα εναλλακτικό τέλος για την ιστορία σας που νομίζουμε ότι θα το κάνει ακόμα πιο ενδιαφέρον.

Κατά τη διάρκεια του κυνηγιού του πρώτου στοιχείου, θα μπορούσε η θεία των παιδιών να αναθέσει σ’ έναν ντετέκτιβ να ανακαλύψει τα παιδιά και να τα στείλει πίσω στην Νέα Υόρκη. Ο ντετέκτιβ τους βρίσκει ενώ βρίσκονται στο Παρίσι και προσπαθεί να τα υποχρεώσει να επιστρέψουν στο σπίτι της θείας τους. Μετά από περιπέτειες οι ήρωες θα βρουν τρόπο να το σκάσουν και θα ακολουθήσουν το πρώτο στοιχείο με επόμενο στόχο τους την Βιέννη, γενέτειρα του Μότσαρτ.

Είτε συμπεριλάβετε την πρότασή μας είτε όχι στην ιστορία σας, περιμένουμε με αγωνία να διαβάσουμε το «ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ».

Οι αναγνώστες σας,

Λεωνίδας, Μάριος, Ιάσονας

Εμπνευστείτε από το βιβλίο και επιλέξτε τη μουσική που θα μπορούσε να το συνοδεύει…

1 Σχόλιο