Εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Συγγραφέας: 49ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΘΗΝΑΣ στις 22 Μαρτίου 2020

Αγαπητοί γονείς,

Εύχομαι να είστε όλοι καλά!

Θα έχετε ήδη ενημερωθεί ότι τα σχολεία θα παραμείνουν κλειστά τουλάχιστον μέχρι 10 Απριλίου 2020.

Επικοινωνώ μαζί σας για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση των παιδιών σας και μαθητών μας.

θα ξεκινήσουμε την εξ αποστάσεως εκπαίδευση ασύγχρονα. Για το λόγο αυτό θα πρέπει να εγγραφούν τα παιδιά σας στο ΠΣΔ (www.sch.gr). Και μετά να αναζητήσουν μαθήματα στις n-τάξεις που θα αρχίσουν να δημιουργούν οι καθηγητές τους.

Σας ενημερώνω ότι το ΠΣΔ  συχνά τις τελευταίες ημέρες έχει πρόβλημα ανταπόκρισης λόγω του μεγάλου φορτίου που δέχεται.

Γι’ αυτό πρότεινα στους καθηγητές του σχολείου μας αρχικά να έρθουν  σε επαφή με τους μαθητές μέσω των e-mails που έχετε δώσει στο σχολείο. Οσοι δεν έχουν δώσετε e-mail δεν θα λάβετε το υλικό για μελέτη. Παρακαλώ όσοι δεν έχετε δώσει το e-mail σας στο σχολείο να το πράξετε άμεσα

Μετά την αρχική επικοινωνία και αποστολή υλικού μέσω e-mail θα ακολουθήσουν τα μαθήματα μέσω των n-τάξεων

Δείτε το συνημμένο αρχείο με τις οδηγίες εγγραφής.

Τον αριθμό μητρώου του μαθητή/μαθήτριας μπορείτε να τον βρίσκετε στον έλεγχο προόδου Α’ τετραμήνου.

Είμαστε στην διάθεση σας για οποιοδήποτε σχετική απορία

Ειρήνη Μαλλιαρού